Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. júl 2022, 17:29

Vo Velehrade sa začali Dni ľudí dobrej vôle, mieria tam tisícky veriacich

V rámci sprievodných akcií môžu navštevníci ručne prepisovať Bibliu alebo sa zúčastniť na futbalovej súťaži, ktorú vedie česká futbalová legenda Antonín Panenka.

V pondelok sa v meste Velehrad na Morave začali Dni ľudí dobrej vôle, ktoré sa konajú v predvečer sviatku slovanských vierozvestcov svätých Cyrila a Metoda. Dvadsiaty tretí ročník sa podľa organizátorov vráti po covidovom útlme do pôvodného rozsahu, uvádzajú na oficiálnej webovej stránke velehrad.eu.

Prvý deň podujatia patrí rôznym sprievodným akciám vrátane výstav, medzinárodného stretnutia vozičkárov či futbalovej súťaže, ktorú má pod patronátom česká futbalová legenda Antonín Panenka. Návštevníci môžu pokračovať v ručnom prepisovaní Biblie alebo sa zapojiť do fotografickej súťaže.

V programe sú aj dve slovenské formácie, a to divadelné predstavenie Spievankovo pre deti a modlitebná noc so skupinou Godzone určená pre mládež. Oslavy štátneho sviatku sa začnú už v pondelok Modlitbou za vlasť, ktorá sa bude konať v spolupráci s českou armádou.

„V piatok sa naša krajina stala predsedníckou krajinou Európskej únie. Aj pri Modlitbe za vlasť sa budeme modliť, aby naša krajina prispela k prebudeniu hodnôt v celej Európe, ktoré priniesli na Velehrad svätí Cyril a Metod,“ povedal velehradský farár Josef Čunek. „Budeme sa tiež modliť za mier na Ukrajine a na celom svete,“ dodal.

Prvý deň podujatia sa skončí benefičným koncertom Večer ľudí dobrej vôle. Vystúpi na ňom napríklad český operný spevák Adam Plachetka či ukrajinská speváčka Lilii Makovka Ostapčuk s manželom Olexijom. Cieľom večera je podľa organizátorov podporiť a povzbudiť všetkých ľudí dobrej vôle v zložitej dobe.

Tento rok si na Velehrade pripomenú 100. výročie založenia Charity Českej republiky. V utorok program osláv štátneho sviatku svätých Cyrila a Metoda vyvrcholí slávnostnou pútnickou svätou omšou, slúžiť ju bude kanadský jezuitský kardinál Michael Czerny, rodák z Brna a jeden z najbližších spolupracovníkov pápeža Františka.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Enviropolícia obvinila štyroch cudzincov z pytliactva. Dvaja Srbi a dvaja Rakúšania mali v okrese Senica loviť ryby bez povolenia. „Okresný súd ich odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok,“ spresnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (tasr)

pred 4 hodinami

Pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala v piatok v Maďarsku, zahynuli dvaja občania Slovenska. Ďalší Slovák bol zranený, potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí. „Pozostalým poskytujeme konzulárnu asistenciu,“ uviedol rezort. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.