Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. júl 2022, 15:50

Usvedčený 101-ročný bývalý nacistický dozorca sa odvolal voči verdiktu

Minulý týždeň mu nemecký súd vymeral päťročný väzenský trest za spoluúčasť na vražde tisícok väzňov v koncentračnom tábore Sachsenhausen.

Niekdajší nacistický dozorca, 101-ročný Josef Schütz, sa odvolal proti päťročnému väzenskému trestu, ktorý mu minulý týždeň vymeral nemecký súd za spoluúčasť na vražde tisícok väzňov v nacistickom koncentračnom tábore Sachsenhausen.

Jeho odvolanie potvrdil v pondelok brandenburský krajinský súd v meste Neuruppin, informuje agentúra DPA.

Po doručení písomného verdiktu má odsúdený mesiac na to, aby svoje odvolanie odôvodnil, priblížila hovorkyňa tohto súdu Iris le Claireová. Dodala, že krajinský súd musí do 27. septembra na jeho odvolanie písomne zareagovať, pričom o samotnom odvolaní potom rozhodne Spolkový súdny dvor.

Schütz počas celého procesu popieral, že by bol v rokoch 1942 až 1945 dozorcom v koncentračnom tábore Sachsenhausen. Prokuratúra pritom predložila súdu okrem iných dôkazov aj dokumenty, ktoré ho ako dozorcu v tomto tábore identifikovali prostredníctvom mena a tiež miesta i dátumu narodenia.

Obhajca obžalovaného Stefan Waterkamp bezprostredne po verdikte informoval, že jeho klient sa voči rozsudku odvolá. Poukazoval pri tom na to, že Spolkový súdny dvor dosiaľ nepovažoval pozíciu dozorcu v koncentračnom tábore za dostatočnú na odsúdenie za napomáhanie v nacistických zločinoch.

Nemecká prokuratúra sa aj viac ako 70 rokov po skončení druhej svetovej vojny snaží postaviť všetkých žijúcich spolupracovníkov nacistického režimu pred súd, píše DPA. Odsúdenie bývalého dozorcu Johna Demjanjuka v roku 2011 vytvorilo pre podobné prípady právny precedens. Odvtedy v Nemecku usvedčili viacerých vojnových zločincov vrátane účtovníka v Osvienčime Oskara Gröninga a bývalého dôstojníka SS Reinholda Hanninga, ktorí si rozsudok za napomáhanie pri masových vraždách vypočuli vo veku 94 rokov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Enviropolícia obvinila štyroch cudzincov z pytliactva. Dvaja Srbi a dvaja Rakúšania mali v okrese Senica loviť ryby bez povolenia. „Okresný súd ich odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok,“ spresnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.