Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. júl 2022, 15:09

Rezort zdravotníctva má predložiť ponuku na zvyšovanie platov do konca týždňa

Uviedol to šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Následne majú s ministerstvom o návrhu rokovať.

Ponuku na zvyšovanie platov má ministerstvo zdravotníctva lekárom predložiť do konca týždňa. Pre TASR to uviedol šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Následne majú s rezortom o návrhu rokovať.

„Aktuálne sme dostali prísľub, že ponuku nám predložia koncom tohto týždňa. Následne sa máme stretnúť a o návrhu rokovať,“ uviedol šéf odborárov.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) pôvodne avizoval, že platy zdravotníkov by sa mohli vyriešiť do konca júna. Do stanoveného termínu to chcel stihnúť aj minister financií Igor Matovič (OĽaNO). „LOZ žiadnu oficiálnu ponuku od vlády, čo sa týka miezd, dodnes nedostalo. Oficiálna ponuka vlády nie je ani pre sestry,“ podotkol Visolajský.

V súvislosti s platmi zdravotníkov sa s Lengvarským v piatok stretla aj prezidentka Zuzana Čaputová. Minister ju podľa jej slov ubezpečil, že na rokovacom stole už leží realistický plán so scenármi zvýšenia miezd.

Visolajský pripomenul, že ak vláda nezačne konať, lekári sú pripravení podať výpovede. „Okrem miezd lekári majú ďalších sedem požiadaviek, v ktorých zatiaľ nie je praktický posun,“ ozrejmil pre TASR. Hlava štátu vníma hrozbu hromadného odchodu lekárov ako vážne varovanie.

Ochotu podať výpoveď v polovici júna deklarovalo približne 3 000 lekárov z nemocníc. Štrajkovú pohotovosť ako reakciu na situáciu v zdravotníctve vyhlásili odborári v apríli, majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Enviropolícia obvinila štyroch cudzincov z pytliactva. Dvaja Srbi a dvaja Rakúšania mali v okrese Senica loviť ryby bez povolenia. „Okresný súd ich odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok,“ spresnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (tasr)

pred 5 hodinami

Pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala v piatok v Maďarsku, zahynuli dvaja občania Slovenska. Ďalší Slovák bol zranený, potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí. „Pozostalým poskytujeme konzulárnu asistenciu,“ uviedol rezort. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.