Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. júl 2022, 14:32

Na ISS oslavovali dobytie Luhanska

Kozmonauti sa odfotili s vlajkami samozvaných republík na Donbase

Kozmonauti sa odfotili s vlajkami samozvaných republík na Donbase

Foto: Telegram

Na fotografii sa nachádzajú nápisy „Deň oslobodenia Luhanskej ľudovej republiky! Oslavujeme na Zemi aj vo vesmíre“.

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos uverejnila v pondelok fotografiu troch kozmonautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici, ako v rukách držia vlajky samozvanej separatistickej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) na východe Ukrajiny.

Oslavovali tak dobytie Luhanskej oblasti ruskými jednotkami. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

Na fotografii, na ktorej Oleg Artemiev, Denis Matvejev a Sergej Korsakov pózujú s vlajkami DĽR a LĽR, sa nachádzajú aj nápisy „Deň oslobodenia Luhanskej ľudovej republiky! Oslavujeme na Zemi aj vo vesmíre“.

Vo vyhlásení Roskosmosu sa uvádza, že kozmonauti na ISS sa „pripájajú ku gratuláciám vodcovi LĽR Leonidovi Pasečnikovi ku dňu veľkého víťazstva“.

Artemieva, Metvejeva a Korsakova dopravila na ISS v marci kozmická loď Sojuz MS-21, ktorá približne tri hodiny predtým vzlietla z ruského kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

Trojica kozmonautov sa podľa denníka The Guardian krátko pred vstupom do priestorov ISS prezliekla do žltých letových kombinéz s modrými prvkami. Vyvolalo to dohady, že si zámerne vybrali kombinézy vo farbách ukrajinskej vlajky, čo však samotní kozmonauti popreli. Každý člen posádky si podľa nich sám vybral, do akej kombinézy sa oblečie. Žltú farbu si údajne vybrali preto, lebo mali nadbytok žltého materiálu, ktorý bolo treba použiť.

Podľa Guardianu nie je jasné, ako sa vlajky separatistických republík v Donbase dostali na palubu ISS.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Enviropolícia obvinila štyroch cudzincov z pytliactva. Dvaja Srbi a dvaja Rakúšania mali v okrese Senica loviť ryby bez povolenia. „Okresný súd ich odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok,“ spresnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (tasr)

pred 5 hodinami

Pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala v piatok v Maďarsku, zahynuli dvaja občania Slovenska. Ďalší Slovák bol zranený, potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí. „Pozostalým poskytujeme konzulárnu asistenciu,“ uviedol rezort. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.