Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
04. júl 2022

Heger a Fiala u Václava Moravca

Keď slovenský premiér považuje otázku o odvolaní Matoviča za nezdvorilú

Uplynulý týždeň sme videli dve česko-slovenské debaty premiérov. Tá druhá debata zaskočila najmä Eduarda Hegera.

Keď slovenský premiér považuje otázku o odvolaní Matoviča za nezdvorilú

Slovenská verejnoprávna televízia pripravila debatu bývalých premiérov Klausa a Mečiara, aby pripomenula kľúčové rozhovory o rozpade federácie v brnianskej vile Tugendhat. Tento program nedopadol veľmi dobre, ale už sme o tom povedali svoje.

Základným odkazom, ktorý obaja bývalí premiéri chceli v tej debate zanechať, bola skutočnosť, že rozpad Československa bol pokojný, priateľský a aj vďaka tomu sú dnes česko-slovenské vzťahy mimoriadne dobré. Teda že sa v politike počíta najmä výsledok, nie umelecký dojem.

Druhá debata, ktorú pripravila Česká televízia a v ktorej debatovali súčasní premiéri, akoby tento odkaz potvrdila. Máme nadštandardné vzťahy, a to aj teraz, keď je blízko nás vojna.

Petr Fiala a Eduard Heger debatovali v centre medzinárodného filmového festivalu, teda v Karlových Varoch. Forma rozhovoru bola dôstojnejšia ako tá v Brne.

Moravec si pripravil otázky, ktoré by slovenský divák ani nečakal. Zdieľať

Moderátor Václav Moravec držal debatu pevne v rukách a bol prirodzenou autoritou. A pripravil si otázky, ktoré by slovenský divák ani nečakal. Zaskočili aj premiéra Hegera, ktorý zrejme očakával celkom iný typ debaty.

Najprv to bolo také predvídateľné, hlavnou témou bol summit v Madride a vstup Fínska a Švédska do NATO. Fiala hovoril o historickej chvíli, o zmene svetového poriadku a o odhodlaní NATO brániť každý centimeter územia členských krajín NATO. Heger tvrdil, že „Európa vstupuje do novej éry líderstva vo svete“.

Fiala bol vecnejší, Heger patetickejší, ale obaja tvorili pekný súzvuk.

Petr Fiala potom slávnostne oznámil, že Česko od 1. septembra dočasne pomôže Slovensku pri ochrane jeho vzdušného priestoru, kým nebude mať vlastné stíhačky, čo môže byť dakedy v roku 2024.

„Je to krásna správa a som vďačný,“ povedal Heger a dojato dodal, že rastie vrúcnosť vzťahov medzi Českou a Slovenskou republikou a že sú si obe krajiny blízke, ale „aj my s Petrom sme si aj osobne blízki“.

Lenže moderátor Václav Moravec neostal pri takomto zdvorilostnom a mierne sentimentálnom rozhovore o tom, ako Slováci a Česi spolupracujú, pomáhajú si a spoločne stoja za Ukrajinou.

Moderátor sa opýtal, či už nie je snaha o ukrajinskú suverenitu len z ríše snov. Zdieľať

Mal pripravené aj oveľa tvrdšie otázky, a to na oboch premiérov.

Hegera sa opýtal, či neplánuje odvolať ministra obrany Naďa, keď sa preukázali jeho väzby na švédsku firmu BAE, od ktorej teraz Slovensko kupuje pásové transportéry. „Ja vám garantujem, že minister Naď je veľmi transparentný a objektívny a pracuje vo verejnom záujme,“ bránil svojho ministra Heger.

Moravec sa pýtal, či ešte budú obe krajiny dodávať na Ukrajinu aj ťažké zbrane, či po počiatočnom prebudení už neprichádza únava. A opýtal sa aj to, či už nie je snaha o ukrajinskú suverenitu len z ríše snov. Na Slovensku by bol možno za takúto skeptickú otázku o víťazstve Ukrajiny priraďovaný kamsi ku konšpirátorom.

Premiér Heger zápalisto hovoril o tom, že Ukrajina vyhrá a že „my sa nedáme“. A „keď prehrá Ukrajina, prehráme aj my“. Fiala povedal, že Európska únia je teraz zjednotenejšia a NATO akcieschopnejšie. Je odhodlané brániť slobodný svet a hovorí už aj o Číne ako o hrozbe. Porazeneckým rečiam sa obaja bránili.

Potom Moravec prešiel na otázky, ktoré sa týkali českej a slovenskej vnútropolitickej scény. A Eduard Heger bol čoraz zaskočenejší.

Žiaľ, vyostrená je osobná komunikácia, aj emócie sú vybičované, tak ich treba cez leto schladiť. Zdieľať

Moravec sa ho opýtal aj na to, či bude rekonštruovať vládu, keďže v nej Igor Matovič spôsobuje napätie a zároveň premiérovi predseduje.

Inzercia

„Nemôžeme si nič také dovoliť, stabilita je kľúčová, dôležité je, aby opadli emócie.“ Heger zápalisto hovoril, že vláda má dobré výsledky, žiaľ, vyostrená je osobná komunikácia, aj emócie sú vybičované, tak ich treba cez leto schladiť a od septembra normálne pracovať ďalej.

Moravec sa opäť opýtal, či Heger neuvažuje o rekonštrukcii vlády, a aj to, či by sa mu neuľavilo, keby odvolal z vlády Igora Matoviča.

To už Eduard Heger nevydržal a povedal Moravcovi, že ho považuje za úplného profesionála v oblasti politických diskusií, ale „takáto otázka do vašich úst nepatrí“.

A ešte pritvrdil, že položiť členovi predsedníctva otázku, či bude odvolávať svojho predsedu, je „prinajmenšom veľmi nezdvorilé a určite politicky nelogické“.

Moravec nato: „Ani keď destabilizuje koalíciu?“ Eduard Heger znervóznel: „Ako destabilizuje koalíciu? Pozrite sa na výsledky, ktoré máme. Kde je destabilizovaná koalícia? Ak je to v emočnej rovine, nech si cez leto oddýchneme.“

Petr Fiala mal potrebu kolegovi Hegerovi pomôcť, tak skonštatoval, že Slovensko pôsobí veľmi stabilne, konsolidovane, a to vďaka tomu, ako vystupuje Eduard Heger na medzinárodných fórach. „Ja to môžem posudzovať len z medzinárodnopolitického pohľadu, tam vidím silný leadership.“

Prať koaličnú špinu treba doma. Zdieľať

Moravec „griloval“ domácimi témami aj Petra Fialu, ale ten je na tento typ tvrdej, ale slušne vedenej diskusie zvyknutý a osobnostne dobre vybavený.

Čo sme sa z tejto debaty dozvedeli? Že Eduard Heger sa dobre cíti najmä za hranicami Slovenska, tam má dobré renomé, pôsobí tam aj ako silný líder. To sme napokon aj vedeli.

Ale z jeho vystúpenia v Karlových Varoch nevieme odčítať, či naozaj nevidí žiadnu destabilizáciu v koalícii, alebo len nechce v cudzine prať našu špinavú bielizeň.

Ak by to bol ten druhý prípad, tak sa to pochopiť dá. Prať koaličnú špinu treba najmä doma.

Pred Čechmi sa môžeme troška hrať na to, že to v pohode zvládame, len sme my Slováci takí trošku emocionálnejší.

Ak však premiér bol v Karlových Varoch naozaj úprimný a skutočne nevidí žiadnu destabilizáciu, teda vidí len vybičovanosť emócií, ktoré sa v lete schladia, a od septembra bude všetko fungovať normálne, tak ho môže vývoj situácie ešte veľmi zaskočiť. 

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.