Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. február 2016

Kosovo: Tisíce stúpencov opozície požadovali odstúpenie vlády

Tisíce stúpencov kosovskej opozície požadovali dnes v metropole Priština odstúpenie vlády premiéra Isu Mustafu, ktorú obviňovali z porušenia ústavy.

Účastníci protestu, dožadujúci sa vypísania predčasných volieb, sa zišli do hlavného mesta z celej krajiny pri príležitosti ôsmeho výročia vyhlásenia nezávislosti Kosova od Srbska. Väčšina s demonštrantov mávala albánskymi zástavami a len menšia časť vlajkami Kosova, informovala agentúra AP.
      

"Kosovo nedovolí, aby ho viedli ľudia, ktorí narušujú jeho ústavu a suverenitu," vyhlásil počas protestu Visar Ymeri, vodca hlavnej protivládnej sily, radikálnej nacionalistickej strany Sebaurčenie.  
      

Opozícia odmieta vlaňajšiu dohodu medzi Kosovom a Srbskom, ktorá dáva viac právomocí etnickým Srbom žijúcim v Kosove. V decembri kosovský ústavný súd rozhodol, že časť uvedenej dohody nie je v súlade s ústavou krajiny.
      

Kosovské opozičné strany, ktoré tiež vystupujú proti dohode o vytýčení hraníc so susednou Čiernou Horou, od septembra 2015 opakovane narušujú činnosť parlamentu slzotvorným plynom, paprikovým sprejom a píšťalkami.
      

Odporcovia oboch dohôd žiadajú, aby bolo o nich vyhlásené referendum.
      

Kosovo v roku 2008 vyhlásilo jednostrannú nezávislosť od Srbska, tento akt však Srbsko stále odmieta. Obe krajiny vedú rozhovory sprostredkované Európskou úniou, ktorých je cieľom je prekonať vzájomné nezhody.
 

Inzercia

Odporúčame

Petržalka označila kontrolu NKÚ k parkovaniu za pochybnú, obrátila sa na GP

Petržalka označila kontrolu NKÚ k parkovaniu za pochybnú, obrátila sa na GP

Celá kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) k výberu prevádzkovateľa parkovania je pochybná a zrejme bola nezákonná. Aj takto dnes reagovala bratislavská Petržalka na zistenia, ktoré NKÚ v mestskej časti odhalil. Úrad po kontrole totiž skonštatoval, že starosta pri schvaľovaní zmluvy o parkovaní obišiel miestne zastupiteľstvo aj podliezol zákon o verejnom obstarávaní, keď zákazku stanovil len o jedno euro nižšiu. Samospráva sa s podnetom obrátila na Generálnu prokuratúru SR, informovala TASR hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.