Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2022, 21:18

Aktivisti v Grécku protestovali proti tomu, že krajina chráni svoje hranice

Na ostrove Lesbos, ktorý je prvým cieľom imigrantov, demonštrovali proti tomu, že ich úrady vracajú do Turecka, a oháňali sa transparentmi ako „Spáľte hranice“.

Organizácie na ochranu ľudských práv sa zišli na gréckom na ostrove Lesbos, aby protestovali v reakcii na obvinenia, že pobrežná stráž krajiny a agentúra EÚ pre ochranu hraníc tlačia späť migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy.

Informuje o tom tlačová agentúra DPA.

"Odtláčanie zabíja ľudí" a "Spáľte hranice" boli niektoré z hesiel na transparentoch, ktoré demonštranti vyvesili.

Grécky minister lodnej dopravy Giannis Plakiotakis v piatok povedal, že sa všetky sťažnosti na stláčanie gréckymi silami ukázali ako pravdivé. Podľa medzinárodného práva sú zásahy nelegálne.

Skupiny poskytujúce pomoc však už roky obviňujú gréckych úradníkov, že ľudí tlačia späť do Turecka. Grécko však tvrdí, že jednoducho chráni svoje vlastné hranice, ktoré sú zároveň vonkajšími hranicami Európskej únie.

"Prioritou je ochrana životov v súlade s medzinárodnými normami, podľa medzinárodného práva," povedal v piatok Plakiotakis. Upozornil tiež, že desiatky lodí v uplynulých rokoch zachránili v Stredozemnom mori v poslednom období tisíce ľudí.

Grécko tiež obvinilo Turecko, že umožňuje ľuďom, aby smerovali z Grécka do EÚ. Európska únia považuje Turecko za bezpečnú krajinu na základe dohody z roku 2016, pričom Ankara prijíma od bloku peniaze výmenou za prijatie migrantov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Enviropolícia obvinila štyroch cudzincov z pytliactva. Dvaja Srbi a dvaja Rakúšania mali v okrese Senica loviť ryby bez povolenia. „Okresný súd ich odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok,“ spresnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (tasr)

pred 5 hodinami

Pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala v piatok v Maďarsku, zahynuli dvaja občania Slovenska. Ďalší Slovák bol zranený, potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí. „Pozostalým poskytujeme konzulárnu asistenciu,“ uviedol rezort. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.