Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2022, 21:04

Arcibiskup Graubner prebral od kardinála Duku vedenie Pražskej arcidiecézy

Arcibiskup Graubner prebral od kardinála Duku vedenie Pražskej arcidiecézy

Foto: Martina Řehořová, ČaV

„Nie je dôvod na pesimizmus, Božia milosť pôsobí stále,“ povedal 37. pražský arcibiskup metropolita a český prímas v homílii. KBS na slávnosti reprezentoval jej predseda Stanislav Zvolenský.

Arcibiskup Jan Graubner v katedrále svätého Víta pri pontifikálnej omši prebral od kardinála Dominika Duku vedenie Pražskej arcidiecézy. Písal o tom portál cirkev.cz.

„Nie je dôvod na pesimizmus, Božia milosť pôsobí stále,“ povedal v homílii 37. pražský arcibiskup metropolita a český prímas, ktorý bol doteraz olomouckým arcibiskupom.

Funkciu prevzal od kardinála Dominika Duku, ktorý týmto dňom odchádza do dôchodku. Graubnera čaká v úrade mnoho výziev, konštatuje Česká televízia, odborníci však zásadné zmeny vo fungovaní pražskej časti katolíckej cirkvi nepredpokladajú.

Konferenciu biskupov Slovenska na slávnosti reprezentoval jej predseda Stanislav Zvolenský.

Prítomní boli aj kardinál Stanisław Dziwisz, arcibiskup Hniezdna Wojciech Polak, biskup Regensburgu Rudolf Voderholzer či nový apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo, ktorý do Prahy pricestoval len včera. Odovzdal Graubnerovi pallium ako symbol arcibiskupa metropolitu.

Duka pražskú arcidiecézu viedol 12 rokov. Graubner rovnako ako Duka je považovaný za jedného z popredných predstaviteľov konzervatívneho krídla rímskych katolíkov v ČR. Dukov nástupca sa hľadal od roku 2018, kedy bývalý arcibiskup musel podať po zavŕšení 75 rokov svoju rezignáciu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Enviropolícia obvinila štyroch cudzincov z pytliactva. Dvaja Srbi a dvaja Rakúšania mali v okrese Senica loviť ryby bez povolenia. „Okresný súd ich odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok,“ spresnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (tasr)

pred 4 hodinami

Pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala v piatok v Maďarsku, zahynuli dvaja občania Slovenska. Ďalší Slovák bol zranený, potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí. „Pozostalým poskytujeme konzulárnu asistenciu,“ uviedol rezort. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.