Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2022, 17:17

Jednota dôchodcov žiada koncoročné vyplácanie 14. dôchodkov

Podporujú tiež požiadavky všetkých skupín, ktoré žiadajú vyššie platy, ale aj vyššie dotácie pre samosprávy.

Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) podporuje požiadavky zamestnancov vo verejnej správe, zdravotníkov a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Trvá na mimoriadnej valorizácii a tiež na požiadavke vyplatiť pred Vianocami tzv. 14. dôchodok na kompenzáciu zdražovania. TASR o tom informovala podpredsedníčka JDS Valéria Pokorná.

"Jednota dôchodcov na Slovensku podporuje oprávnené požiadavky na 10-percentnú valorizáciu miezd všetkých zamestnancov vo verejnej správe, najmä učiteľov, ale aj mzdy zdravotných sestier, lekárov aj ostatných zdravotníckych povolaní, ako aj požiadavky Združenia miest a obcí Slovenska a samosprávnych krajov," vyhlásila Pokorná.

Podľa JDS má vláda dodržať svoje slovo, pokiaľ sľúbila zdravotníkom riešenia do 30. júna. "O primeranosti a oprávnenosti požiadaviek všetkých dotknutých zdražovaním hovorí aj prognózovaný prebytok výberu daní Ministerstva financií SR na rok 2022 vo výške viac ako dvoch miliárd eur, na ktorý sa 'vyzbierali' cez vyššie ceny tovarov a služieb všetci občania Slovenska," uviedla Pokorná s tým, že vláda by mala tieto "peniaze navyše zo zdražovania" vrátiť cez mimoriadne valorizácie slovenským domácnostiam.

JDS upozornila, že domácnosti seniorov sa podieľali na celkových výdajoch a spotrebe v rámci prvého kvartálu 2022 približne 20 percentami. "Pri prognózovanom vyššom výbere o dve miliardy eur v roku 2022 tak seniori zaplatili a ešte zaplatia zo svojich rozpočtov z dôvodu zdražovania o 400 miliónov eur navyše," uviedla Pokorná. JDS preto požaduje mimoriadnu valorizáciu osem percent v čo najkratšom termíne a aj tzv. 14. dôchodok pred Vianocami na kompenzáciu zdražovania. Vláda podľa JDS doteraz neprijala dostatočné a primerané opatrenia pre všetky skupiny obyvateľstva.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Enviropolícia obvinila štyroch cudzincov z pytliactva. Dvaja Srbi a dvaja Rakúšania mali v okrese Senica loviť ryby bez povolenia. „Okresný súd ich odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok,“ spresnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (tasr)

pred 5 hodinami

Pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala v piatok v Maďarsku, zahynuli dvaja občania Slovenska. Ďalší Slovák bol zranený, potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí. „Pozostalým poskytujeme konzulárnu asistenciu,“ uviedol rezort. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.