Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2022, 15:55

Británia odsúdila ruské využívanie vojnových zajatcov na politické účely

Existuje len malá šanca, že zajatí Briti budú mať v DĽR alebo v Rusku spravodlivý proces. Ich zadržiavanie je preto ďalšou položkou v katalógu vojnových zločinov, ktorých sa Rusko dopúšťa na Ukrajine.

Britské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu odsúdilo "zneužívanie vojnových zajatcov" pre politické účely na Ukrajine. Ide o reakciu na správy o obvinení ďalších dvoch britských občanov zo "žoldnierskych aktivít", ktorých zajali proruské sily. TASR o tom informuje na základe správy televízie Sky news.

"Odsudzujeme zneužívanie vojnových zajatcov a civilistov pre politické účely a upozornili sme na to aj Rusko," uviedol britský rezort zahraničných vecí.

Svetové médiá v sobotu informovali, že v separatistickej Doneckej ľudovej republike (DĽR) na východe Ukrajiny obvinili zo "žoldnierskych aktivít" ďalších dvoch britských občanov - humanitárneho pracovníka Dylana Healyho a vojenského dobrovoľníka Andrewa Hilla.

"V súvislosti s ich prípadom sme v neustálom kontakte s ukrajinskou vládou a plne podporujeme Ukrajinu v jej snahe o ich prepustenie," dodal britský rezort diplomacie.

Britská vláda a Červený kríž tiež potvrdili, že sú v kontakte s Healym aj s ľuďmi, ktorí ho zadržiavajú.                  

Situáciu, v ktorej sa ocitli Healy a Hill, v sobotu odsúdila aj britská pobočka ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI). "Je to fingovaný proces navrhnutý tak, aby vyvíjal diplomatický tlak na Britániu v neposlednom rade preto, že bol ohlásený krátko po tom, čo Británia oznámila veľkú dodávku zbraní pre Ukrajinu," uviedol krízový manažér AI Kristyan Benedict.

Podľa Benedicta existuje len malá šanca, že Healy a Hill budú mať v DĽR alebo v Rusku spravodlivý proces. Ich zadržiavanie je podľa neho ďalšou položkou v "katalógu vojnových zločinov", ktorých sa Rusko dopúšťa na Ukrajine.

Začiatkom júna súd v samozvanej DĽR, ktorej nezávislosť uznáva len Rusko a Sýria, odsúdil na trest smrti britských občanov Aidena Aslina a Shauna Pinnera. Aj oni čelili obvineniam zo "žoldnierskych aktivít". Londýn označil tento rozsudok za "fingovaný".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Enviropolícia obvinila štyroch cudzincov z pytliactva. Dvaja Srbi a dvaja Rakúšania mali v okrese Senica loviť ryby bez povolenia. „Okresný súd ich odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok,“ spresnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (tasr)

pred 4 hodinami

Pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala v piatok v Maďarsku, zahynuli dvaja občania Slovenska. Ďalší Slovák bol zranený, potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí. „Pozostalým poskytujeme konzulárnu asistenciu,“ uviedol rezort. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.