Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. február 2016

Vatikán k vírusu Zika: Diagnóza nesmie byť zaručením rozsudku smrti

„Diagnóza mikrocefálie u dieťaťa nesmie byť zaručením rozsudku smrti,“ uvádza sa v stanovisku Svätej stolice v súvislosti s medzinárodnou mobilizáciou na zamedzenie šírenia vírusu Zika.

Vatikán k vírusu Zika: Diagnóza nesmie byť zaručením rozsudku smrti

Trojmesačný chlapec Daniel, ktorý sa narodil so zriedkavou chorobou – mikrocefáliou, počas terapie v brazílskom meste Recife (FOTO TASR)

Stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN v New Yorku Mons. Bernardito Auza v rámci diskusie na pôde OSN 16. februára konštatoval nutnosť angažovanosti celého medzinárodného spoločenstva v spomenutej zdravotnej kríze. Zdôraznil, že pri prevencii i liečbe je potrebné venovať pozornosť chudobným a zraniteľným osobám a je potrebné vedecky vyjasniť spojenie medzi vírusom, mikrocefáliou a syndrómom Guillain-Barré.
 

V stanovisku vyjadril aj „vážne znepokojenie nad nedávnymi výzvami niektorých predstaviteľov vlád, ako aj Úradu vysokého komisára pre ľudské práva na liberalizáciu aborčných zákonov a prístupu k abortívnym prostriedkom ako nástroju na predchádzanie narodeniam detí s vrodenými poruchami“. Takýto postup podľa jeho slov nielenže „predstavuje nelegitímnu odpoveď na aktuálnu krízu, ale vzhľadom na to, že ukončuje život dieťaťa, nie je zásadne ani prevenciou“.

Mons. Auza dodáva, že propagovanie takejto radikálnej politiky je „potvrdením zlyhania medzinárodného spoločenstva vo veci zastavenia šírenia nákazy a vyvinutia i poskytnutia lekárskej starostlivosti, akú tehotné ženy a ich deti potrebujú, aby sa vyhlo rozvinutiu vrodených porúch alebo sa ich následky zmiernili a aby sa tehotenstvo priviedlo k zavŕšeniu. Je nutné zdôrazniť, že diagnóza mikrocefálie u dieťaťa nesmie byť zaručením rozsudku smrti.“

Podľa Mons. Auzu je potrebná dôsledná bdelosť, ale nie panika. Upozorňuje aj na častú dezinformáciu týkajúcu sa osudu detí s mikrocefáliou, na ktorú nedávno upozornila brazílska novinárka Caroliny Caceres, ktorá sa sama narodila s mikrocefáliou. „Majme na pamäti Carolinu a jej svedectvo pri svojom rozhodovaní sa pre správny spôsob odpovede na túto krízu,“ uviedol Mons. Auza vo včerajšej diskusii na pôde OSN, ktorá nadväzovala na brífing zvolaný predsedom Ekonomickej a sociálnej rady.


 

Inzercia

Odporúčame

 Irán nie je ochotný zmraziť ťažbu ropy, chce pokračovať v jej zvyšovaní

Irán nie je ochotný zmraziť ťažbu ropy, chce pokračovať v jej zvyšovaní

Irán nie je ochotný pripojiť sa k dohode o zmrazení ťažby ropy, na ktorom sa dohodla skupina producentských krajín. Informovali o tom agentúry Reuters a AP. Dnes Irán signalizoval, že pri rokovaniach medzi producentskými krajinami o obmedzení ťažby zaujme tvrdý postoj. Naďalej má v úmysle zvyšovať ťažbu, pokiaľ nedosiahne úroveň spred uvalenia medzinárodných sankcií.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.