Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2022, 09:25

Koniec Roe vs. Wade

Najvyšší súd v Texase zablokoval možnosť vykonávania potratov

Najvyšší súd v Texase zablokoval možnosť vykonávania potratov

Foto - twitter

Sudca v Houstone svojím rozhodnutím povolil činnosť potratových kliník. To však napadol texaský generálny prokurátor Ken Paxton, keďže rozhodnutie bolo v rozpore so zákonmi štátu.

Najvyšší súd v americkom štáte Texas v noci na sobotu miestneho času pozastavil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý povolil klinikám opäť vykonávať potraty. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Bezprostredne nebolo jasné, či texaské kliniky, ktoré tento týždeň obnovili návštevy pacientiek, opäť prestanú poskytovať služby v oblasti umelého ukončenia tehotenstva. Pojednávanie v tejto veci je naplánované na koniec júla.

Zmätok na texaských klinikách, ktoré v priebehu jedného týždňa rušili zákroky, presúvali ženám termíny a teraz potenciálne opäť zrušia vyšetrenia, podľa AP ilustruje zmätok v celej krajine, keďže poskytovatelia potratov a záujemkyne majú problémy s orientovaním sa v meniacom sa právnom prostredí okolo zákonov o potratoch a prístupu k nim.

Sudca z mesta Houston dočasne povolil niektorým klinikám tento zákrok do šiestich týždňov tehotenstva. Texaský generálny prokurátor Ken Paxton následne požiadal najvyšší súd tohto štátu, aby toto rozhodnutie dočasne pozastavil.

Kliniky v Texase prestali vykonávať potraty po tom, čo Najvyšší súd USA minulý týždeň zrušil rozhodnutie v prípade "Roe verzus Wade" z roku 1973, ktoré umožňovalo "právo" ženy na potrat.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Enviropolícia obvinila štyroch cudzincov z pytliactva. Dvaja Srbi a dvaja Rakúšania mali v okrese Senica loviť ryby bez povolenia. „Okresný súd ich odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok,“ spresnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (tasr)

pred 4 hodinami

Pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala v piatok v Maďarsku, zahynuli dvaja občania Slovenska. Ďalší Slovák bol zranený, potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí. „Pozostalým poskytujeme konzulárnu asistenciu,“ uviedol rezort. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.