Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. júl 2022, 13:45

EÚ doviezla v júni prvýkrát viac LNG z USA než plynu z Ruska cez plynovod

Viac než polovica putovala na trh piatich štátov - Británie, Francúzska, Španielska, Holandska a Poľska.

Európska únia doviezla v júni prvýkrát viac skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov než plynu cez plynovody z Ruska. Dôvodom bolo výrazné zníženie dodávok suroviny z Ruska do EÚ.

Uviedol to šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatih Birol. "Nedávne výrazné obmedzenie dodávok plynu do Európskej únie zo strany Ruska spôsobilo, že jún sa stal prvým mesiacom v histórii, keď EÚ doviezla viac plynu vo forme LNG z USA než cez plynovody z Ruska," napísal Birol koncom tohto týždňa na Twitteri v rámci analýzy Medzinárodnej agentúry pre energetiku .

Čo sa týka celkového dovozu LNG, Európska únia, ako aj Británia zaznamenali rekordné objemy v apríli. Vyššie spotové ceny v Európe než v Ázii nasmerovali v danom mesiaci dodávateľov plynu na lukratívnejší európsky trh, uviedol vo svojej správe z júna americký Federálny úrad pre energetiku.

Väčšina aprílových dodávok LNG do Európy pochádzala z USA, pričom viac než polovica z amerického exportu putovala na trh piatich európskych štátov - Británie, Francúzska, Španielska, Holandska a Poľska. Do týchto štátov smerovalo v apríli 54,1 % z celkového objemu amerického exportu LNG.

Analytici a Medzinárodnej agentúry pre energetiku  však varujú, že napriek rekordnému dovozu LNG zo Spojených štátov a iných krajín, Európe stále hrozia počas nadchádzajúcej zimy problémy, ak nepristúpi k opatreniam, ktoré jej pomôžu časť energií ušetriť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 13 minútami

Trestne stíhanému exšéfovi SNS Jánovi Slotovi pribudlo ďalšie obvinenie. Týka sa úplatku v súvislosti s vybavovaním rozhodnutí Krajského súdu Žilina v roku 2013. Pre TASR to uviedol vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. (tasr)

pred 37 minútami

Šéf ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO) hovorí, že v prípade demisie Márie Kolíkovej bude zrejme prvým na rade na pozíciu ministra spravodlivosti Juraj Šeliga. Dodáva, že kreslo patrí strane Za ľudí. Vetrák tvrdí, že sa zatiaľ cíti dobre v pozícii šéfa výboru. Postom ministra by sa zaoberal až v prípade, keby prišla ponuka. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.