Rusko preberá kontrolu nad ropným a plynárenským projektom Sachalin-2
Shell a japonské spoločnosti kontrolovali takmer 50-percentný podiel akcií, Shell však kvôli sankciám projekt opúšťa.
Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorým Moskva preberá kontrolu nad ropným a plynárenským projektom Sachalin-2 na ruskom Ďalekom východe. Najnovší odvetný krok ruskej vlády za ekonomické sankcie Západu môže prinútiť zahraničných akcionárov svoje investície opustiť.
Dekrét stanovuje, že všetky práva a záväzky spoločnosti Sakhalin Energy Investment, v ktorej firma Shell a japonské spoločnosti Mitsui a Mitsubishi kontrolujú spolu takmer 50-percentný podiel, prevezme nová firma. O tom, či zahraniční investori budú môcť pokračovať v novej spoločnosti, rozhodne následne Moskva.
Firma Shell už pred mesiacmi dala najavo, že projekt plánuje opustiť a začala rokovania s potenciálnymi kupcami. Japonské spoločnosti však v minulom období uviedli, že z projektu Sachalin-2, ktorý je dôležitý pre energetickú bezpečnosť Japonska, odísť nemienia.
Rozhodnutie Kremľa sa tak odrazilo aj na vývoji ich akcií, ktoré klesli približne o 6 %. Mitsui vlastní v projekte Sachalin-2, ktorý sa na globálnom trhu so skvapalneným zemným plynom podieľa približne 4 %, celkovo 12,5-percentný podiel a Mitsubishi ďalších 10 %.
Shell kontroluje 27,5 % a najväčší podiel vlastní ruský Gazprom, ktorý kontroluje 50 % plus jedna akcia. Mitsubishi sa v súvislosti s dekrétom obrátila na japonskú vládu. Tá informovala, že ho už skúma.
Na základe dekrétu si Gazprom bude môcť svoj doterajší podiel ponechať, ďalší akcionári však budú musieť ruskú vládu o podiel v novej firme do mesiaca požiadať. Vláda sa potom rozhodne, či im to umožní alebo nie.
Dnes treba vedieť
Morawiecki obvinil Putina z budovania „nových táborov“
„Na výročie oslobodenia nacistického nemeckého tábora smrti Auschwitz-Birkenau si pripomeňme, že Putin na východe buduje nové tábory,“ napísal poľský premiér na sociálnej sieti.
V krajinách Blízkeho východu protestovali proti znesväteniu Koránu
Protesty vyvolalo konanie pravicového extrémistu a protiislamského aktivistu Rasmusa Paludana, ktorý má dánske aj švédske občianstvo a ktorý posvätnú knihu islamu spálil.
Do Nemecka prišli ukrajinskí vojaci, ktorí absolvujú výcvik
Výcvik bude zameraný na ovládanie bojových vozidiel pechoty Marder. Nemecké ministerstvo obrany spresnilo, že výcvik bude prebiehať v meste Münster v Dolnom Sasku a potrvá do konca marca.
Vodič pri úteku pred políciou zrazil v Banskej Bystrici chodcov
K zrážke prišlo potom, ako nerešpektoval výzvu polície na zastavenie a po náraze do iného vozidla zišiel mimo cesty. Polícia chcela šoféra zastaviť, pretože svojou jazdou ohrozoval ostatných.
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen pricestuje v utorok na oficiálnu návštevu Slovenska. S prezidentkou Zuzanou Čaputovou budú okrem iného rokovať o bezpečnostnej situácii či o riešeniach energetickej a klimatickej krízy. (tasr)
Rusko zavádza moskovský čas v štyroch okupovaných oblastiach Ukrajiny
Donecká, Luhanská, Chersonská a Záporožská oblasť sa stanú súčasťou ruského druhého časového pásma.
Koniec kompenzačným poplatkom?
Vláda dá ambulanciám 283 miliónov navyše. Heger verí, že to zastaví poplatky
Ak sa dohoda do konca januára dostane aj do zmlúv s poisťovňami, ambulancie upustia od zavedenia poplatkov.
Poľsko plánuje poslať Ukrajine ďalších 60 modernizovaných tankov
Tridsať z nich budú poľské tanky typu PT-91, ktorý bol vyvinutý na základe sovietskych tankov T-72 a začal sa používať v 90. rokoch minulého storočia.
Nemecko bráni ruskému projektu rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó považuje túto informáciu za poburujúcu a za blokovaním projektu vidí ideologické alebo politické dôvody.
V bývalom tábore Auschwitz-Birkenau si pripomenuli obete holokaustu
Poľský prezident Andrzej Duda a ďalší predstavitelia si v piatok pripomenuli 78. výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora v Osvienčime. Na slávnosti na juhu Poľska sa zúčastnila aj skupina väzňov, ktorí pobyt v tomto tábore prežili.