Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. júl 2022, 09:48

NBÚ aktuálne neblokuje žiadne weby

Inštitút blokovania zaviedol parlament v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine.

Národný bezpečnostný úrad aktuálne neblokuje žiadne weby. Vyplýva to z informácií zverejnených na stránke úradu. "Momentálne nie je v platnosti žiadne rozhodnutie o blokovaní v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti," uvádza NBÚ. 

Inštitút blokovania zaviedol parlament v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine. Právomoc umožňovala najprv blokovať weby do konca júna, neskôr parlament predĺžil možnosť blokovať škodlivý obsah do 30. septembra. Do konca júna boli zablokované štyri weby.

Ako už skôr vysvetlil úrad, novela umožňujúca úradu blokovať škodlivý obsah až do konca septembra nepredĺžila platnosť rozhodnutí, preto budú potrebné nové konania.

Podľa informácií denníka Postoj neplánujú webhostingové firmy spúšťať tieto portály. Bezpečnostný úrad s najväčšou pravdepodobnosťou v konaní obnoví blokovanie dotknutých webov. 

Čítajte tiež

Bezpečnostný úrad na otázky Postoja odpovedal len veľmi stručne: úrad koná v zmysle zákona, „ktorý nás zároveň viaže zachovávať mlčanlivosť“, odpísal Haraba. Nepovedal ani to, kedy sa nové konanie uskutoční.

Možnosť zablokovať škodlivý obsah alebo aktivity v kybernetickom priestore v súvislosti s tzv. hybridnými hrozbami by mohla NBÚ ostať aj v budúcnosti. V máji prešla medzirezortným pripomienkovým konaním novela, ktorá by to umožnila. Po novom by však podľa predloženého návrhu potreboval súhlas súdu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

Európske krajiny by mali prestať vydávať víza ruským občanom, vyhlásila estónska premiérka Kaja Kallasová. Podobný návrh predostrela aj fínska premiérka Sanna Marinová. „Možnosť navštíviť Európu je privilégium, nie ľudské právo. Letecká doprava z Ruska je zastavená. Takže ak schengenské krajiny vydajú Rusom víza, toto bremeno musia niesť susedia Ruska – Fínsko, Estónsko a Lotyšsko, ktoré sú jedinými prístupovými bodmi,“ napísala Kallasová. (tasr)

pred 3 hodinami

Plán Európskej únie na zníženie spotreby plynu v celom bloku o 15 % v snahe vyrovnať sa s redukciou jeho dodávok a s krízou cien energií v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine vstúpil do platnosti. Členské štáty EÚ sa dohodli na dobrovoľnom obmedzení spotreby zemného plynu v období od augusta do marca 2023 pred dvoma týždňami. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.