Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. jún 2022, 21:34

Pandémia

WHO očakáva v Európe v lete veľa prípadov covidu

Počet nakazených sa za posledný mesiac strojnásobil. WHO vyzvala krajiny, aby monitorovali šírenie vírusu.

Svetová zdravotnícka organizácia vo štvrtok uviedla, že počas leta očakáva v Európe "vysoké počty" prípadov nákazy novým koronavírusom.

Jednotlivé krajiny WHO preto vyzvala, aby monitorovali jeho šírenie, keďže počet nakazených sa za posledný mesiac strojnásobil.

TASR prevzala správu z agentúry AFP.

"Keďže krajiny v celom európskom regióne zrušili sociálne opatrenia, ktoré boli predtým zavedené, vírus sa bude v lete šíriť vo vysokej miere," povedal pre AFP Hans Kluge, regionálny riaditeľ WHO pre Európu. "Tento vírus nezmizne len preto, že sa ním prestarneme zaoberať. Stále sa šíri, stále sa mení a stále (ľudí) pripravuje o život," varoval.

Z údajov WHO vyplýva, že 53 krajín európskeho regiónu WHO v súčasnosti - keď sa šíri nákazlivejší subvariant omikronu BA.5 - denne eviduje takmer 500.000 nakazených. Pritom koncom mája za deň pribúdalo zhruba 150.000 prípadov.

Najvyššiu incidenciu nákazy spomedzi európskych štátov eviduje WHO momentálne v Rakúsku, na Cypre, vo Francúzsku, v Nemecku, Grécku, Luxembursku a Portugalsku. Nárast počtu prípadov je však badateľný v takmer všetkých krajinách Európy.

Počas prevažnej časti zimného obdobia pribúdalo v Európe približne 4 000 - 5 000 obetí covidu denne. Momentálne ide o 500 úmrtí denne, čo je takmer rovnaký počet ako v lete 2020, uvádza WHO.

Čo sa týka protipandemických opatrení, Kluge vyzval krajiny, aby pokračovali v testovaní a zvýšili mieru zaočkovanosti obyvateľstva. Takisto odporučil nosenie rúšok v preplnených priestoroch, ako aj izoláciu ľudí s respiračnými problémami. Zdôraznil tiež, že vysoká kolektívna imunita a opatrenia na zníženie rizika nákazy starších osôb sú kľúčové na to, aby sa počas leta zabránilo vysokému počtu obetí súvisiacich s covidom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenský hokejový útočník Samuel Buček ukončil zmluvu s klubom NHL Seattle Kraken. Jeho novým pôsobiskom bude účastník KHL Neftechimik Nižnekamsk, s ktorým podpísal ročný kontrakt. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.