Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. jún 2022, 15:36

Inflácia v tomto roku vzrastie na 11,6 %, HDP o 1,9 %

Rast inflácie sa premietne aj do miezd, ktoré by sa mali podľa rezortu financií v tomto roku zvýšiť o 7,3 % a v budúcom o 10,2 %.

Inflácia by mala na Slovensku v tomto roku dosiahnuť úroveň 11,6 % a hrubý domáci produkt by sa mal zvýšiť o 1,9 %.

V budúcom roku inflácia tiež prekročí 11 % a HDP by sa malo zvýšiť na 2,6 %. Vyplýva to z makroekonomickej prognózy, ktorú vo štvrtok zverejnilo ministerstvo financií.

"Slovenská ekonomika napriek tomu, že sme krajina na hranici vojny, napriek tomu, že sme vystavení makroekonomickým šokom predovšetkým vo vzťahu k inflačnému rastu cien energií, tak rastie, ale tento rast je negatívne ovplyvňovaný touto situáciou," povedal štátny tajomník Marcel Klimek.

Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Juraj Valachy spresnil, že makroekonomická prognóza zatiaľ neráta s vplyvom dohody ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) so štátnym Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) o miernejšom raste cien plynu. Pokiaľ bude zrealizovaná, odhadol Valachy infláciu v budúcom roku na úrovni okolo 8,5 %.

Rast inflácie sa premietne aj do miezd, ktoré by sa mali podľa rezortu financií v tomto roku zvýšiť o 7,3 % a v budúcom o 10,2 %. Aj v tomto prípade zatiaľ nie sú v odhade zarátané prípadné výsledky prebiehajúceho vyjednávania so sociálnymi partnermi.

Odhady MF sú pri raste HDP optimistickejšie ako prognóza zverejnená Národnou bankou Slovenska. Tá tiež ráta s dvojcifernou infláciou v tomto aj v budúcom roku, no rast ekonomiky by mal byť podľa NBS o niečo nižší, a to na úrovni 1,4 % HDP v tomto roku a 1,9 % HDP v budúcom.  

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenský hokejový útočník Samuel Buček ukončil zmluvu s klubom NHL Seattle Kraken. Jeho novým pôsobiskom bude účastník KHL Neftechimik Nižnekamsk, s ktorým podpísal ročný kontrakt. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.