Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. jún 2022

Hlavné správy

Opäť píšu, zatiaľ len na Telegrame. Môže to byť predzvesť nového projektu?

NBÚ musí nasledujúce dni rozhodnúť o predĺžení blokovania webov do konca septembra. Túto možnosť mu už novela poskytla.

Opäť píšu, zatiaľ len na Telegrame. Môže to byť predzvesť nového projektu?

Telegram/Hlavné správy. Foto – Postoj/Juraj Brezáni

Internetový denník Hlavné správy, ktorý zablokoval Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), nefunguje už takmer štyri mesiace. Štát ho spoločne s Hlavným denníkom, Infovojnou a Armádnym magazínom zablokoval v marci pre publikovanie škodlivého obsahu a pre vytváranie škodlivých aktivít v slovenskom kybernetickom priestore.

Weby mali byť pôvodne znefunkčnené do konca júna. Vláda však navrhla toto obdobie predĺžiť. Poslanci parlamentu o tom v polovici júna hlasovali a schválili novelu zákona, na základe ktorej dali možnosť NBÚ, aby internetové stránky nechal vypnuté až do konca septembra.

Predkladatelia novely argumentovali tým, že predĺženie lehoty je potrebné vzhľadom na pokračujúci konflikt na Ukrajine. Popri vojne sa totiž rozbehla masívna ruská propaganda, ktorú blokované weby často nekriticky preberali.

„V dôsledku pokračujúceho konfliktu je potrebné časové obdobie, počas ktorého je Národný bezpečnostný úrad oprávnený využívať svoju právomoc, predĺžiť,“ uviedli predkladatelia. S novelou zákona o kybernetickej bezpečnosti súhlasila aj prezidentka, podpísala ju minulý týždeň.

Musí prísť nový zákaz

Národný bezpečnostný úrad pred časom upozornil, že novela im nepredĺžila platnosť súčasných rozhodnutí. „Novela nezohľadnila prechodné ustanovenie, teda nepredĺžila platnosť súčasných rozhodnutí, a preto je v prípade daných subjektov potrebné nové konanie,“ vysvetlil hovorca úradu Peter Habara. Súčasné rozhodnutia platia do štvrtka 30. júna.

Podľa informácií denníka Postoj neplánujú webhostingové firmy spúšťať tieto portály. Bezpečnostný úrad s najväčšou pravdepodobnosťou v konaní obnoví blokovanie dotknutých webov. 

Bezpečnostný úrad na otázky Postoja odpovedal len veľmi stručne: úrad koná v zmysle zákona, „ktorý nás zároveň viaže zachovávať mlčanlivosť“, odpísal Haraba. Nepovedal ani to, kedy sa nové konanie uskutoční.

Hovorca sa len vyjadril, že všetky platné rozhodnutia úradu zverejňujú na svojom webe.

Úrad teda nepotvrdil, či plánuje v novom konaní opätovne zakázať činnosť spomínaným webom, čo sa všeobecne predpokladá. Postoj sa pýtal aj na to, či je v rámci nových konaní možné, že zablokujú ďalšie proruské weby. Úrad neodpovedal.

Štát chystá v tejto súvislosti novú legislatívu. Novela už v máji prešla mimorezortným pripomienkovým konaním. Naďalej má dať možnosť NBÚ blokovať škodlivý obsah alebo aktivity v kybernetickom priestore s hybridnými hrozbami, no po novom bude potrebný aj súhlas súdu.

Hlavné správy na súde

Štyri mesiace blokovaný portál Hlavné správy, ktorý v čase fungovania dosahoval až milión unikátnych návštevníkov denne, sa obrátil na súd.

NBÚ totiž tají dôvody blokovania webov. Žiadne z rozhodnutí nezverejňuje. Dôvody vypnutia podľa vlastných slov nevedia ani samotné redakcie, ktorých portály nefungujú. Z dokumentu, ktorý máme v Postoji k dispozícii, vyplýva, že škodlivou aktivitou bolo v prípade Hlavných správ šírenie závažných dezinformácií, „ktoré podporujú konšpirácie a šíria pochybnosti, pričom ich charakter, okolnosti, za ktorých sú šírené, doba a forma šírenia, prípadné následky šírenia či okruh subjektov, ktorým sú sprístupnené, nie je nepatrný“.

Zakladateľ Hlavných správ Róbert Sopko pre Postoj potvrdzuje, že vo veci podali žalobu na súd. „Predpokladám, že sa tam dozvieme dôvody prvého blokovania,“ hovorí Sopko s tým, že informácie o zablokovaní následne zverejnia.

„Predpokladáme, že súd toto rozhodnutie vyhlási za neadekvátne a nezákonné,“ dodáva. Pre Postoj zároveň uvádza, že sú rozhodnutí, že vec budú riešiť sťažnosťou na Európskom súde pre ľudské práva, pokiaľ vyčerpajú všetky inštancie súdov na Slovensku.

Sopko dodáva, že ak NBÚ po 30. júni opätovne Hlavné správy zablokuje, napadnú na súde aj toto druhé rozhodnutie. Tvrdí, že ak by úrad dôkazy na zablokovanie odtajnil, bolo by pre štát ťažšie argumentovať. 

„Ak by mal (úrad) svoje rozhodnutie verejne zdôvodniť a nechať nás podať protiargumenty, bolo by vydanie takéhoto rozhodnutia pre NBÚ omnoho obtiažnejšie,“ uvádza Sopko.

Inzercia

Oživia zablokovaný projekt?

Či už štát po 30. júni weby zablokuje, alebo obnoví, Hlavné správy sa prebudili aspoň na sociálnej sieti Telegram, kam odchádzajú vypnuté weby alebo politici, ktorým zrušili účty na Facebooku. Telegram je známy tým, že necenzuruje svojich používateľov, je veľmi populárny v prostredí opozičných hnutí v Bielorusku, Hongkongu či Iráne, jeho slovenská verzia je preto oveľa radikálnejšia než obsah na Facebooku či Twitteri. Šanca, že vám odstránia telegramový účet, je takmer nulová.

Od zablokovania boli Hlavné správy na Telegrame málo aktívne, nezverejňovali žiaden informačný obsah. Na redakciu sa však obracali čitatelia, ktorí sa pýtali, prečo Hlavné správy nefungujú „na inej doméne zo zahraničia tak ako Infovojna alebo aspoň na Telegrame ako Hlavný denník“, takto opísali otázky ľudí Hlavné správy.

Hlavné správy v reakcii napísali, že nie sú „pokútny web, ktorý robí nejaký čudný človek z pivnice“. Argumentovali tým, že na rôzne pracovné úväzky pracovalo v čase vypnutia webu 37 ľudí, ktorí následne prišli o prácu. Na ich výplaty a nájmy či prevádzkovanie servera potrebovali mesačne 25- až 30-tisíc eur.

Štát zablokoval Hlavné správy 2. marca. Foto – Postoj/Juraj Brezáni

„Tieto financie nevieme získať na inej doméne, lebo na to, aby médium získalo toľko peňazí z reklamy, musí mať obrovskú návštevnosť (ako mali HS),“ napísali.

Tvrdili tiež, že ak by prešli na zahraničnú doménu, štát by ju pre slovenských používateľov zablokoval tiež, „dostali by sa na ňu iba ľudia používajúci VPN, čo je promile z našich čitateľov“, uviedli. Pod príspevkom sa však rozprúdila diskusia, či je to naozaj pravdivá interpretácia.

Podľa informácií Postoja sa Hlavné správy usilujú pripraviť projekt, ktorý bude hostingovo pokrývať spoločnosť mimo Slovenska a dokonca mimo Európskej únie, aby sa vyhli rizikám zablokovaniu webu.

Predzvesťou nového projektu môže byť aj fakt, že Hlavné správy sú na Telegrame od 22. júna veľmi aktívne, denne im pribudne aj 60 článkov v podobe príspevkov, ktoré číta už takmer 7 700 odberateľov.

Konfrontovali sme aj zakladateľa webu Róberta Sopka, ktorý informáciu o novom webe nepotvrdzuje. „Telegram sme oživili, lebo si to žiadali naši fanúšikovia a nechceme, aby zostali bez objektívnych informácií napospas prorežimným mainstreamovým médiám. Tiež predpokladáme, že nás znova zablokujú. Nový projekt nechystáme,“ odpovedal Sopko Postoju.

Predtým na Telegrame Hlavné správy písali, že ak sa im podarí činnosť obnoviť, budú odkázaní iba na predplatné čitateľov. „Ak nám vy, naši čitatelia, nepredplatíte dostatok predplatných (aspoň 12 000 ročných predplatných), i tak nebudeme môcť fungovať a budeme musieť HS zavrieť,“ upozornili svojich čitateľov.

Argument rozpadnutej redakcie

Vo vyhlásení na Telegrame Hlavné správy zároveň informovali, že ich pracujúci kolektív sa rozpadol a ľudí museli uvoľniť, aby si mohli nájsť nové zamestnania.

„NBÚ nám svojím nezákonným rozhodnutím zničil projekt, ktorý mal sám osebe veľkú hodnotu a na ktorom rôznou formou pracovalo 37 ľudí, z ktorých si už mnohí našli nové zamestnania,“ hovorí pre Postoj zakladateľ Hlavných správ.

Dodáva tiež, že na celej situácii ho prekvapuje „mlčanie ostatných médií“.

„Ako keby si neuvedomovali, že po nejakej zmene politickej situácie sa môžu ocitnúť na nesprávnej strane a s týmto precedensom môžu byť (a osobne si myslím, že aj budú) tiež zablokované,“ dodal.

Okrem iného Hlavné správy na Telegrame prosili ľudí, aby si všimli, že boli vypnuté iba médiá, ktoré prinášajú „pravdivé informácie a sú tak nebezpečné pre súčasnú vládu. Ostatné médiá stále fungujú“, napísali v príspevku, pod ktorý sa nikto konkrétny nepodpísal.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.