Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. jún 2022, 08:18

Prenasledovanie kresťanov

Netolerancia vedie veriacich k autocenzúre, ukázala štúdia

Štyri prípadové štúdie pochádzajú z Nemecka, Francúzska, Mexika a Kolumbie.

Kresťania sa tvárou v tvár rastúcej netolerancii čoraz viac zdráhajú vyjadriť svoje názory zo strachu, že budú napadnutí, prípadne dokonca spochybňujú svoje presvedčenie.

K tomuto záveru dospela správa Vnímanie autocenzúry. Potvrdenie a pochopenie mrazivého efektu. Píše o tom talianska ACI Stampa.

Výskum načrtáva štyri prípadové štúdie, ktoré boli postavené na osobných rozhovorov s niekoľkými praktizujúcimi kresťanmi z rôznych sektorov spoločnosti. Štyri prípadové štúdie pochádzajú z Nemecka, Francúzska, Mexika a Kolumbie. Výskum trval desať rokov.

Jedným z najznepokojujúcejších a najtragickejších zistení tejto správy podľa ACI Stampa je, že ak sa spoločenské náklady na nasledovanie svojej viery a jej vyjadrovanie stanú príliš vysokými, ľudia sa nakoniec svojej viery vzdajú.

„Viera je ohrozená najmä u mladších a nevzdelaných ľudí,“ zdôraznila Madeleine Enzlbergerová, výkonná riaditeľka OIDAC Europe, organizácie, ktorá monitoruje diskrimináciu kresťanov v EÚ.

„Každý človek, s ktorým som robil rozhovor, si všimol zmenu klímy alebo zúženie názorového koridoru. Prekvapujúce bolo aj zistenie, že v nemeckom prípade sa ako najnepriateľskejšie prostredie ukazuje univerzita. A najväčšiu mieru autocenzúry som našla vo svojom výskume na akademickej pôde,“ uviedla ďalšia z troch autoriek Friederike Boellmannová.

Editor správy Dennis P. Petri uviedol, že hoci vieme, odkiaľ pochádza sekulárna neznášanlivosť, a vieme, ako sa prejavuje, nepoznáme jej intenzitu. „Máme problém určiť, ako to ovplyvňuje cirkev a kresťanský život. Problémom sekulárnej netolerancie a autocenzúry je, že sa to deje veľmi často, ale v malom meradle. Jedna malá rana vás nezabije, ale tisíc rán áno,“ skonštatoval.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 44 minútami

Európske krajiny by mali prestať vydávať víza ruským občanom, vyhlásila estónska premiérka Kaja Kallasová. Podobný návrh predostrela aj fínska premiérka Sanna Marinová. „Možnosť navštíviť Európu je privilégium, nie ľudské právo. Letecká doprava z Ruska je zastavená. Takže ak schengenské krajiny vydajú Rusom víza, toto bremeno musia niesť susedia Ruska – Fínsko, Estónsko a Lotyšsko, ktoré sú jedinými prístupovými bodmi,“ napísala Kallasová. (tasr)

pred 3 hodinami

Plán EÚ na zníženie spotreby plynu v celom bloku o 15 % v snahe vyrovnať sa s redukciou jeho dodávok a s krízou cien energií v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine vstúpil do platnosti. Členské štáty EÚ sa dohodli na dobrovoľnom obmedzení spotreby zemného plynu v období od augusta do marca 2023 pred dvoma týždňami. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.