Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. jún 2022, 06:47

Putin tvrdí, že nemá problém so vstupom Fínska a Švédska do NATO

Putin tvrdí, že nemá problém so vstupom Fínska a Švédska do NATO

Ruský prezident Vladimir Putin. Foto TASR/AP

Dodal však, že ak by v týchto krajinách došlo k nasadeniu „vojenských kontingentov a vojenskej infraštruktúry“, Rusko by bolo „povinné reagovať zrkadlovo“ a vytvoriť pre ne rovnakú hrozbu, akú by ony predstavovali pre Moskvu.

Ruský prezident Vladimir Putin to povedal v stredu na tlačovej konferencii v turkménskom hlavnom meste Ašchabad, kde sa zúčastňoval na tzv. kaspickom summite. 

„So Švédskom a s Fínskom nemáme také problémy, ako máme s Ukrajinou... Nemáme územné spory... Neexistuje nič, čo by nám mohlo prekážať na vstupe Švédska a Fínska do NATO. Ak si to Fínsko a Švédsko želajú, môžu vstúpiť (do NATO). Môžu sa pripojiť, k čomu chcú,“ povedal Putin.

Dodal však, že ak by v týchto krajinách došlo k nasadeniu „vojenských kontingentov a vojenskej infraštruktúry“, Rusko by bolo "povinné reagovať zrkadlovo“ a vytvoriť pre ne rovnakú hrozbu, akú by ony predstavovali pre Moskvu.

Fínsko a Švédsko v máji oficiálne požiadali o vstup do NATO, čím sa po desaťročiach odchýlili od politiky neutrality. Urobili to z dôvodu obáv, ktoré v nich vyvolala ruská invázia na Ukrajinu. NATO tieto dve severské krajiny v stredu na summite v Madride oficiálne prizvalo do svojich radov.

Rusko sa dosiaľ vždy vyjadrovalo kriticky k možnosti, že by sa tieto dve severské krajiny pridali k Severoatlantickej aliancii. Tvrdilo pritom, že takýto krok by bol „destabilizačným faktorom“ pre medzinárodnú bezpečnosť.

Putin v stredu okrem iného odsúdil „imperiálne ambície NATO“. Alianciu obvinil z toho, že sa snaží prostredníctvom ukrajinského konfliktu presadzovať svoju „nadradenosť“.

„Ukrajina a blaho ukrajinského ľudu nie sú cieľom Západu a NATO, ale prostriedkami na obranu ich vlastných záujmov... Lídri členských krajín NATO chcú... presadiť svoju nadradenosť, svoje imperiálne ambície,“ povedal Putin.  

Severoatlantická aliancia a predovšetkým Spojené štáty podľa jeho slov už dlho potrebovali „vonkajšieho nepriateľa, okolo ktorého by zjednotili svojich spojencov“. „Irán na to nebol dobrý. My sme im (však) dali túto príležitosť... zhromaždiť okolo seba celý svet,“ dodal ruský prezident.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Slovenský hokejový útočník Samuel Buček ukončil zmluvu s klubom NHL Seattle Kraken. Jeho novým pôsobiskom bude účastník Kontinentálnej hokejovej ligy Neftechimik Nižnekamsk, s ktorým podpísal ročný kontrakt. (tasr)

pred hodinou

Krajniak odkazuje progresívcom

Vy, eko-bio-raw progresívci robíte presne to, čo robili totalitní komunisti

„Antifašisti ste iba vtedy, keď sa vám to hodí," napísal na adresu liberálov, progresívcov a „červených denníkov" podpredseda Sme rodina.

PROGRESÍVCI, LIBERÁLI, ČERVENÉ DENNÍKY, KEĎ UŽ TAK PRINCIPIÁLNE BOJUJETE PROTI FAŠIZMU, ODPOVEDZTE MI NA JEDNU...

Uverejnil používateľ Milan Krajniak Pondelok 8. augusta 2022
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.