Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. jún 2022, 21:30

Volodomyr Zelenskyj

Informácie o údajnom ohrození Ukrajiny z Podnesterska šíri Rusko

Ukrajinský prezident varoval, že Ukrajina odpovie na každý prípadný pokus o útok zo separatistického moldavského regiónu.

Na svojom webe o tom informovala televízia al-Džazíra, ktorá dodala, že Zelenskyj to vyhlásil v pondelok na spoločnej tlačovej konferencii s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou.  

Ukrajinský prezident potvrdil, že so Sanduovou rokovali aj o spomínaných hrozbách.

Sanduová vyhlásila, že vedenie v Kišiňove robí všetko pre to, aby medzinárodne neuznané Podnestersko nepredstavovalo hrozbu pre Moldavsko ani pre Ukrajinu.

Zdôraznila, že Moldavsko a Ukrajina by mali udržiavať pravidelný dialóg o bezpečnostných otázkach. Poznamenala tiež, že so Zelenským dohodli, že budú spolupracovať pri udržiavaní stability a budú sa vyhýbať provokáciám, ktorých cieľom je destabilizácia situácie.

Moldavská líderka zároveň poznamenala, že informácie o možnej mobilizácii obyvateľov v Podnestersku sa zatiaľ nepotvrdili.

Avizovala, že v prípade, ak dôjde k udalostiam, ktoré vyvolajú znepokojenie, Moldavsko okamžite prijme príslušné opatrenia a bude informovať partnerov.      

Inzercia

Zelenskyj na tlačovej konferencii povedal, že akékoľvek pokusy zaútočiť na Ukrajinu z Podnesterska, ktoré sa odtrhlo od Moldavska v roku 1992 a ktorého území sa naďalej nachádzajú ruské jednotky, by boli „chybou v globálnom meradle“.

„Títo ľudia z dočasne okupovaných území Moldavska by mali vedieť, že to pre nás nebude rana, ale obyčajná facka a na túto facku odpovieme ranou,“ varoval Zelenskyj podľa vyhlásenia zverejneného na jeho oficiálnej webovej stránke.

Vyjadril tiež presvedčenie, že vďaka úspechu európskej integrácie dôjde k ďalšiemu zblíženiu Moldavska a Ukrajiny.

„Určite si budeme vymieňať skúsenosti na ceste k plnému vstupu do EÚ,“ vyhlásil Zelenskyj. Dodal, že obe krajiny čelia podobným hrozbám v podobe agresie Ruskej federácie a ruskej politiky. „Ak majú hrozby rovnaké korene, rovnaké by mali byť aj naše reakcie na ne,“ poznamenal ukrajinský prezident.

Pred rokovaniami v Kyjeve Sanduová navštívila mestá Boroďanka, Buča a Irpiň v Kyjevskej oblasti, kde v prvých týždňoch invázie došlo k násilnostiam na civilistoch, v súvislosti s ktorými sa vyšetrujú podozrenia zo spáchania vojnových zločinov. Tieto činy boli odhalené začiatkom apríla, keď sa ruské jednotky z Kyjevskej oblasti stiahli.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenský hokejový útočník Samuel Buček ukončil zmluvu s klubom NHL Seattle Kraken. Jeho novým pôsobiskom bude účastník KHL Neftechimik Nižnekamsk, s ktorým podpísal ročný kontrakt. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.