Ak si Fico bude môcť vyberať, zvolí SNS

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ak si Fico bude môcť vyberať, zvolí SNS

V predvolebnej kampani môžeme vidieť len málo ozajstných tém, no jednu pomerne silnú pseudotému.

Opoziční politici si dnes v rámci predvolebného boja navzájom vyčítajú ochotu ísť so Smerom do vlády, hoci tejto dilemy budú s veľkou pravdepodobnosťou ušetrení.

Ak Robert Fico bude môcť po voľbách zostaviť vládu so SNS, určite siahne práve po tejto možnosti. Napriek tomu, že z kuloárov Smeru zaznievali aj hlasy, že vzhľadom na slovenské predsedníctvo v EÚ by bolo múdrejšie vyhnúť sa zbytočným vysvetľovačkám v Európe a siahnuť po inom partnerovi. Tieto hlasy však mali charakter skôr osobného želania niektorých jednotlivcov, ako záverov strategického uvažovania vplyvných hráčov zo Súmračnej ulice.

Robert Fico bol vždy politikom moci. A z pohľadu moci dáva variant s SNS najväčšiu logiku. Pre Smer predstavuje cestu najmenšieho odporu. V takejto zostave by si dokázal presadiť všetko, čo potrebuje a udržať kontrolu nad najdôležitejšími rezortami. Dôležitými nielen z pohľadu politiky, ale aj biznisu. Svoju rétoriku aj politiku by nemusel nijako korigovať.

Po funkciách vyhladovaná SNS, ktorá prežila vlastnú klinickú smrť, sa uspokojí s kontrolou nejakého, z pohľadu eurofondov výdatného ministerstva, či odrobinkami typu vplyvu na fungovanie Ústavu pamäti národa a vážnym konfliktom so Smerom sa bude vyhýbať. Toto všetko Robert Fico vie, tak prečo by riskoval vládnutie s nevyspytateľným Procházkom, zákulisným hráčom Bugárom a KDH, ktoré už raz vládu predčasne položilo.

Ak by k nejakým turbulenciám vo vnútri takejto vlády aj došlo, pri SNS bude mať Smer vždy šancu zabezpečiť si rôznymi spôsobmi lojalitu potrebného počtu jej poslancov. Členovia SNS nakoniec už v minulosti viackrát preukázali, že v prípade potreby dokážu národnú hrdosť vymeniť za hmatateľnejšie pôžitky.

Čo by sa od takejto vlády Smeru a SNS dalo čakať? Do nejakej malej miery to závisí od výziev, ktorým by čelila. V zásade však platí, že by išlo o ešte prevádzkovejšiu vládu, ako je ta dnešná. Bez odvahy krajinu meniť a nápadov, ako to urobiť. Nič by sa nezmenilo ani z pohľadu transparentnosti. Len by k vplyvným postavám z biznis pozadia politiky pribudli ešte jeden-dvaja noví hráči. Bola by to navyše vláda s premiérom, ktorý bude od prvých dní v úrade rozmýšľať o elegantnej ústupovej stratégii z tejto funkcie. A využije prvú dobrú príležitosť, ktorá sa mu naskytne. Tento fakt a následný vývoj v Smere by predstavoval pre túto vládu oveľa väčšie riziko, ako rebelantstvo SNS.

To, či takúto vládu skutočne zažijeme, závisí od volebného výsledku. Ak bude mať Smer spolu so SNS parlamentnú väčšinu, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou sa jej dočkáme.

Bugár, Procházka a Figeľ majú šancu svoje sny o vládnych stoličkách pretaviť na skutočnosť len spoločne, ak spolu so SaS a OľaNO dokážu Fica s Dankom prečísliť a dať to nejako dokopy.

Opozičné vstupovanie si do svedomia na tému, kto z nich rýchlejšie skočí do Ficovej postele, je preto úplná pseudotéma.

Foto: TASR/ Pavel Neubauer

 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo