Ďalší dôležitý rozsudok Najvyššieho súdu USA
Škola nesmie trénerovi upierať ústavné právo verejne sa modliť po zápase

Foto: Twitter
Na stranu vyhodeného trénera stredoškolského tímu sa postavili aj profesionálni hráči amerického futbalu.
Najvyšší súd USA rozhodol v prospech stredoškolského trénera amerického futbalu Josepha Kennedyho a uznal jeho právo verejne sa modliť na ihrisku. Kennedy sa sporil so školou, ktorá mu nepredĺžila trénerský kontrakt, pretože sa modlieval po zápase.
„Ústava takýto druh diskriminácie nenariaďuje ani netoleruje,“ píše sa v stanovisku súdu. Sudcovia rozhodli v pomere 6 : 3.
Obe strany sa pritom odvolávali na náboženskú slobodu. Zatiaľ čo Kennedy obhajoval svoj náboženský prejav tichej modlitby po zápase, škola v Bremertone sa odvolávala na porušovanú náboženskú slobodu študentov.
Tréner verzus škola
Súd okrem iného rozhodol, že štát nesmie potláčať náboženské prejavy vykonávané súkromne.
Za Kennedyho sa v rozsudku postavili sudcovia John Glover Roberts (predseda), Clarence Thomas, Samuel Alito, Amy Coney Barrettová a Brett Kavanaugh. Ide o konzervatívnych sudcov, ktorí minulý týždeň zvrátili aj propotratový rozsudok Roe vs. Wade. Nesúhlasné stanovisko vyslovili sudcovia Sonia Sotomayorová, Stephen G. Breyer a Elena Kaganová, informovala agentúra Catholic News Agency.
Traja sudcovia s rozhodnutím nesúhlasili preto, lebo podľa ich názoru „povyšuje náboženské právo školského úradníka, ktorý dobrovoľne prijal verejné zamestnanie“ a obmedzenia s tým súvisiace, nad práva jeho študentov, ktorí „sú povinní navštevovať školu“. Tvrdili tiež, že študenti si zaslúžia ochranu.
Právnik Richard Katskee zastupujúci bremertonskú školu argumentoval tým, že tréner trval na „počuteľných modlitbách“ so študentmi na stredovej čiare ihriska. Katskee tvrdil, že takéto konanie môže byť na študentov „nátlakové“.
V apríli sa organizácia YouGovAmerica pýtala respondentov, ako by mal v tomto prípade Najvyšší súd rozhodnúť. Polovica Američanov odpovedala, že by rozhodli v prospech Kennedyho. Naopak, 25 percent respondentov by nedovolilo verejnú modlitbu trénerov na stredných školách.
Kto je Joseph Kennedy?
Bývalý americký námorník Joseph Kennedy sa v roku 2008 stal asistentom trénera pri americkom futbale na strednej škole v Bremertone v štáte Washington. Túto školu absolvoval v roku 1988.
Podľa National Catholic Reporter (NCR) je oddaným kresťanom, ktorý na konci každého zápasu pokľakol na 50-yardovej čiare ihriska a v tichosti sa krátko pomodlil. Spočiatku sám, no neskôr sa ho niektorí hráči pýtali, či by sa k nemu mohli pridať. „Toto je slobodná krajina,“ hovorieval im podľa portálu NCR. Občas sa pridali aj súperovi hráči.
Bývalý tréner Joseph Kennedy. Foto: Twitter
Takto to prebiehalo sedem rokov. Po tom, čo sa o Kennedyho pozápasovej praxi dozvedel riaditeľ školy, pod ktorú tím amerického futbalu patril, zmenil stanovy a zakázal „náboženské činnosti, ktoré môžu študenti a prítomná verejnosť ľahko spozorovať“.
Riaditeľ dovolil Kennedymu modliť sa, avšak len na „súkromnom mieste“ v budove školy, v športovom areáli alebo v press centre. Verejnú modlitbu odmietol tolerovať.
Tréner však zotrvával v modlitbe na ihrisku aj naďalej. Škola mu tak dala administratívne voľno a po skončení sezóny 2015 mu udelila „zlé hodnotenie“. Zároveň mu nepredĺžila zmluvu na nasledujúcu sezónu. Kennedy sa odvtedy na ihrisko nevrátil, podal však žalobu na federálny súd.
Tvrdil, že škola v Bremertone porušila jeho ústavné právo na „slobodu prejavu“ a „uplatňovanie náboženstva“. Na nižšom okresnom súde neuspel, rovnako prehral aj na odvolacom súde a v jeho prospech rozhodol až Najvyšší súd.
Obmedzenia vo verejnej sfére
Funkcionári a zamestnanci verejných inštitúcií v USA sú povinní fungovať v rámci pravidiel svojho zamestnávateľa a majú obmedzovať svoje prejavy na verejnosti. Súkromná modlitba v pokľaku po zápase však podľa sudcov nespadá do oficiálnych pracovných povinností zamestnanca. Preto by tento prejav mal byť chránený.
Sudcovia Clarence Thomas a Samuel Alito sa zamysleli takisto nad tým, či by škola mohla vyhodiť trénerov aj vtedy, ak by pokľakli proti rasizmu alebo proti ruskej invázii na Ukrajinu.
Kennedyho sa zastala aj skupina súčasných a bývalých profesionálnych hráčov amerického futbalu so skúsenosťou v najprestížnejšej lige NFL. Každý totiž začínal v nejakom stredoškolskom alebo vysokoškolskom tíme, kým sa stal profesionálom.
Kirk Cousins, Nick Foles, ale aj Drew Stanton podľa NCR uviedli, že vždy „dobrovoľne využili svoje právo modliť sa pred zápasmi, počas nich alebo po nich“ a môžu z prvej ruky dosvedčiť „silu modlitby“.
Dnes treba vedieť
Moskva a Teherán chcú v Rusku postaviť továrne na drony, píše americký denník
V najbližších rokoch by tam mohli vyrobiť až 6000 iránskych dronov s cieľom použiť ich vo vojne na Ukrajine.
Peking potvrdil, že balón pozorovaný nad Latinskou Americkou je čínsky
„Ovplyvnený počasím spolu s jeho obmedzenou ovládateľnosťou sa balón výrazne odchýlil od svojho očakávaného kurzu,“ uviedla hovorkyňa čínskeho rezortu diplomacie Mao Ning.
Pomoc pre Ukrajinu
Prvý kanadský tank Leopard 2 dorazil do Poľska
„Spolu s našimi spojencami budeme čoskoro cvičiť ozbrojené sily Ukrajiny na použitie tohto vybavenia,“ napísala kanadská ministerka obrany Anita Anandová.
V Južnej Kórei zmizla skupina turistov z Thajska
Asi 174 thajských turistov sa nedostavilo na spiatočný let a zostalo mimo kontaktu. Ich cieľom bolo navštíviť hlavné turistické atrakcie v provincii Južná Čolla.
Dočasne poverený slovenský premiér Eduard Heger vyjadril sústrasť rodinám obetí ničivého zemetrasenia v Turecku a Sýrii. Uviedol, že je hlboko zarmútený skazou, ktorú spôsobilo silné zemetrasenie. „Úprimnú sústrasť rodinám obetí a zraneným prajem skoré uzdravenie,“ dodal v príspevku na Twitteri.
I am deeply saddened by lost of lives and level of destruction caused by a powerful #earthquake in #Turkey and #Syria. My deepest condolences to the families of victims, wishing speedy recovery to the injured. @RTErdogan
— Eduard Heger (@eduardheger) February 6, 2023
Cestári pod Tatrami odvolali kalamitný stupeň, situácia je stabilizovaná
„Dnes by sme ju chceli dočistiť na plnú šírku, potom by už malo byť všetko v poriadku,“ uviedol riaditeľ Správy a údržby ciest v Prešovskom kraji.
Turecké úrady uviedli, že po zemetrasení zaznamenali najmenej 20 dotrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu 6,6. V Turecku zahynulo najmenej 284 obetí a viac ako 2000 osôb utrpelo zranenia, v Sýrii zahynulo vo vládou kontrolovaných oblastiach najmenej 237 ľudí a ďalších 600 utrpelo zranenia. Ďalšie obete hlásili aj v sýrskych oblastiach, ktoré kontroluje opozícia. Žijú tam asi štyri milióny Sýrčanov, ktorých vyhnala z domovov občianska vojna. (tasr)
Americká speváčka Beyoncé získala rekordnú cenu Grammy
Zvíťazila dohromady v štyroch kategóriách. Celkovo má už 32 zlatých gramofónov, čo je rekord v 65-ročnej histórii týchto ocenení.
Taliansky úrad civilnej ochrany v pondelok vydal varovanie pred možnými vlnami cunami v spojitosti so zemetrasením na juhovýchode Turecka. Dáta pre úrad vyhodnotil taliansky Národný inštitút geofyziky a vulkanológie (INGV). Obyvateľov v pobrežných oblastiach vyzval, aby sa presunuli na vyššie položené miesta. (tasr)
Futbalisti Interu Miláno s Milanom Škriniarom v zostave uspeli v nedeľu v mestskom „Derby della Madonnina“. V súboji s AC Miláno vyhrali 1:0 a upevnili si druhú priečku v tabuľke Serie A. Na lídra SSC Neapol majú po 21. kole manko 13 bodov. Škriniar odohral celý zápas. (tasr)