Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. február 2016

Rusko a Saudská Arábia sa dohodli na zmrazení ťažby ropy

Rusko, Saudská Arábia, Katar a Venezuela sa dnes dohodli na zmrazení produkcie ropy na januárovej úrovni s cieľom začať riešiť problém nadmerných zásob komodity vo svete, no očakávajú, že sa k nim pridajú aj iné krajiny.

Podľa saudskoarabského ministra ropného priemyslu Aliho al-Naimího dohodnuté zmrazenie produkcie na úrovni z januára je momentálne adekvátnym opatrením a prípadné ďalšie kroky by sa mali zvážiť až v nasledujúcich mesiacoch. "Toto je začiatok procesu, ktorý v budúcich mesiacoch vyhodnotíme a následne sa rozhodneme, či sú potrebné aj ďalšie kroky," povedal minister s tým, že (štyri krajiny) dúfajú, že k dohode sa pridajú aj ďalšie štáty. V tejto súvislosti minister ropného priemyslu Venezuely Eulogio Del Pino dodal, že v stredu by sa mali uskutočniť rozhovory s predstaviteľmi Iraku a Iránu.

Teherán už niekoľkokrát dal najavo, že svoj vývoz plánuje zvýšiť a získať tak späť podiel na trhu, o ktorý prišiel po zavedení sankcií západných mocností voči krajine za jej jadrový program. V januári boli sankcie zrušené a Irán ihneď oznámil, že dodávky chce zvyšovať.

K dnešnej schôdzke v katarskej Dohe došlo vyše 18 mesiacov po tom, ako ceny ropy začali klesať. Pôvodne sa najväčší producenti nemienili vzdať svojho podielu na trhu a očakávali, že pokles cien ropy vytlačí viacerých konkurentov z trhu, čo by ceny stabilizovalo. Rozsah poklesu aj dĺžka jeho trvania však boli výraznejšie, než sa pôvodne čakalo, a táto situácia už začala ohrozovať ekonomiky viacerých krajín.

Najviac sa dlhotrvajúci pokles cien ropy dotkol Venezuely, no obrovské problémy má aj Rusko, ktorého ekonomika je vysoko závislá od vývozu ropy a plynu a navyše ho negatívne ovplyvňujú sankcie západných štátov za aktivity Moskvy voči Ukrajine. Situácia sa negatívne odrazila aj na finančnej pozícii Saudskej Arábie, ktorá za minulý rok vykázala rekordný rozpočtový deficit na úrovni 98 miliárd USD. Rijád dúfa, že tento rok sa mu schodok podarí znížiť.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.