Kope si Matovič vlastný hrob? (redakčná polemika)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kope si Matovič vlastný hrob? (redakčná polemika)

V redakcii si navzájom dobre rozumieme, ale občas spolu s vášňou nesúhlasíme. Tak je to aj teraz, pri Matovičovi. Preto začíname s novou rubrikou – redakčnou polemikou.

Tentokrát to bude trochu nevyvážené. Matoviča bude najskôr kritizovať Jaroslav Daniška, zatiaľ čo František Múčka, Martin Hanus a Jozef Majchrák budú následne kritizovať Jaroslava Danišku.

Pred pár dňami som napísal, že Igor Matovič sa stal najväčším problémom svojej kandidátky, a pridal som tip, že sa nedostane do parlamentu. Svoj argument zhrniem do dvoch bodov:

Po prvé, Matovič dochytračil. To je môj základný pocit z jeho obhajoby zoči-voči Ficovej kritike z podvodu. Celá kauza je až do verdiktu polície neprehľadná, ani tie škatule na povale zatiaľ nič nedokazujú. Premiér zjavne prekročil hranicu, polícia koná účelovo rýchlo, to všetko je pravda, ale sporíme sa o Matoviča, takže k nemu.

Slabým miestom Matoviča je, že predával firmu. Podnikateľ, ktorý predá firmu, na to musí mať dôvod. A keď ju predáva svojmu zamestnancovi, niečo tu smrdí. Aj ak mu polícia nemôže nič dokázať, ak má v poriadku všetky doklady a dane, ak je v poriadku firma a on nehrá fingovaný bankrot a podobne, takýto postup nemá logiku. Zakladatelia firiem, osobitne rodinných firiem, majú k svojim spoločnostiam osobitný vzťah.

Myslím si, že Matovič stratil svoju hlavnú politickú zbraň. Tým je pre neho svätá vojna proti korupcii. Celý svoj imidž a politickú identitu stavil na túto jednu kartu. A ľudia mu uverili.

Lenže teraz všetci vieme, že z nejakého dôvodu náhle predával firmu – a nelogicky. Prečo? Odteraz v Matovičovej inej firme – tej, ktorá sa volá Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti – vŕta červotoč. Pre niekoho pochybnosť, pre iného nezodpovedaná otázka, pre tretieho vážne podozrenie. Pre mňa politická záťaž pre OĽaNO.

Áno, poslanec Matovič má šťastie: väčšina printových médií tak nenávidí Roberta Fica, že v Matovičovi vidia len a len obeť. Ale títo ľudia ho voliť aj tak nebudú, ich interpretácia síce má istý vplyv, ale dôležitejšie sú televízie. A tam Matovič spojencov nemá. Preto tvrdím, že Matovič si kope vlastný hrob.

 

Reakcia Františka Múčku

Igor Matovič si za posledné roky prešiel situáciami, keď svojich voličov presvedčil, že nehrá úplne fér. Napríklad vtedy, keď zvádzal Procházku na hriech a pritom si ho nahrával. Ak aj boli jeho voliči vystrašení, už ich to prešlo a berú ho, aký je. Pre najzarytejších antificovcov je jediný, kto dokáže premiérovi nahlas vykričať, že je zlodej, a nenadbieha mu.

Navyše, Slováci majú zásadné pochybnosti o tajných službách či súdoch, absolútne neveria, že to, čo s ním predvádza moc (vyšetrovateľ, prokurátor a neskôr nebodaj sudca), môže byť primerané.

Robert Fico chcel rozohrať podobnú partiu ako svojho času pri Mikulášovi Dzurindovi, keď postupne zverejňoval nezrovnalosti vo financovaní strany a donútil ho odstúpiť z čela SDKÚ. Dzurindovým problémom však bola vysoká citlivosť voličov SDKÚ a fakt, že Dzurinda bol „establišment“. Matovič, hoci už mnohých unavil, ešte stále môže hovoriť, že je antiestablišment, a na mnohých to zaberá. Navyše, Matovič kandiduje zo 150. miesta. 

Podčiarknuté a zhrnuté – Matovičovi voliči vedia, že ak aj má niečo za ušami, stalo sa to dávno, neboli v tom veľké peniaze, neboli v tom finančné skupiny ani štátne zákazky a Fico mu to robí preto, že mu chce ublížiť. No nepoľutuj ho. 

Preto si myslím, že Ficovi toto torpédovanie nevyšlo.

 

Reakcia Martina Hanusa

Áno, Matovičov predaj firmy je podozrivý, niektoré jeho okolnosti nevie dobre vysvetliť, navyše kupujúci Pavel Vandák je natoľko prostý človek, že sa ťažko hľadá iné vysvetlenie, než že ho chcel bohatý podnikateľ použiť. 

Ale v ostatnom sa Jaro mýli. Igor Matovič aj vďaka Ficovi prežil svoju klinickú smrť. Už od leta trpel tým, že v politike stratil svoju hru – lebo kampaň ovládli utečenci, kde on nemal čo povedať – takže jeho tričká s nápisom „Fico je zlodej“ nezaberali. No herec (či skôr ochotník?), ktorý nemá svoju hru a nebudí emócie, je mŕtvy herec. 

Posledný mesiac však hercovi vyšiel. Korupcia za Fica sa stala opäť top témou, takže tričká „Fico je zlodej“ v protificovskom prostredí opäť trafili emóciu doby. A tým, ako Fico naňho zaútočil, dosiahol najskôr Kiska-efekt – pre protificovských voličov je Matovič obeťou premiérovho zneužívania moci, v samotnom Matovičovom predaji vidia asi taký problém ako v Kiskovom scientológovi.

Je tu však jedna vec, ktorú neviem odhadnúť. Matovič nemá len vyhranene protificovských či kresťanských voličov, ktorí vo svojom hlase pre OĽaNO našli opäť nový étos, ale aj protestných voličov s chabou politickou identitou. Lenže čo sa akurát deje v hlave tohto typu voličov, ktorí sa rozhodujú trebárs medzi Igorom, Borisom či neúčasťou?    

 

Reakcia Jozefa Majchráka

Bez ohľadu na vecnú podstatu aktuálnej Matovičovej kauzy, kde stále zostávajú nezodpovedané niektoré otázky, viedol Robert Fico svoj útok príliš osobne. Z pozície premiéra, ktorý disponuje kontrolou nad políciou a tajnými službami, tvrdo atakoval opozičného politika, pričom nedokázal vysvetliť, ako získal informácie, ktoré zverejnil. To dalo celej kauze silný politický rozmer.  

Sme tak svedkami zvláštneho paradoxu. Mediálne najvýraznejšou tvárou silnejúceho volania po zmene je dnes politik, ktorý je najväčšou prekážkou jej uskutočnenia. 

Nie je vylúčené, že časť nie celkom presvedčených voličov z mäkkého obalu podporovateľov OĽaNO Matovičova kauza zneistí. Nepôjde však o masový jav. Preto si myslím, že Igor Matovič a Obyčajní ľudia sa do parlamentu dostanú. 

 

Posledné slovo Jaroslava Danišku

Pri troche zjednodušenia sa dá povedať, že mi kolegovia dávajú za pravdu s tým, že to však na voličov Igora Matoviča napokon predsa len nebude fungovať, pretože sú otrlí a Ficovi a priori neveria. V poriadku, uvidíme.

Matovičovu kandidátku však volia rôzne mikroskupiny, čakám preto, že to vyženie voličov Daniela Lipšica a zneistí voličov Veroniky Remišovej či Anny Verešovej a Richarda Vašečku. Pre časť voličov týchto ľudí je totiž Igor Matovič problém. A to im Robert Fico úspešne pripomenul. Zvyšok má v rukách Radoslav Procházka, Marek Michalčík, Marián Čaučík či Richard Sulík.  

   

Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo