Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. február 2016

Poľské noviny: Takto vyzerá tajný potrat na Slovensku

Liberálny poľský denník Gazeta Wyborcza priniesol veľký text o tom, ako sa chodí na Slovensko za potratmi.
Poľské noviny: Takto vyzerá tajný potrat na Slovensku

Svedectvo vyšlo v prílohe Gazety Wyborczej koncom januára

„Rodiť som mala na Nanebovzatie Panny Marie,“ hovorí poľská spisovateľka Marta Syrwid, ktorá sa vraj po otehotnení bála slovo potrat čo len vysloviť. Napokon išla tajne na Slovensko – za potratom. Jej svedectvo uverejnil nedávno poľský denník Gazeta Wyborcza, všimla si to aj ČTK.

Syrwid doma nemohla potrat absolvovať, keďže poľské zákony dovoľujú umelé ukončenie tehotenstva len v prípade ohrozenia života a zdravia matky. „Som telom, ktoré je povinné rodiť. Slobodu voľby má žena len pred súložou, stopercentná antikoncepcia je iba panenstvo," uviedla Syrwid pre denník.

Na Slovensko cestuje s dvomi ďalšími ženami. „Keď som svojmu priateľovi napísala, že ideme na Slovensko natlačené a bez vzduchu, reagoval, že s vrahmi sa má zaobchádzať ako s dobytkom," rozpráva Syrwid. 

Slovenská nemocnica podľa nej „vyzerá moderne“.

„Na našom poschodí vari všetci hovoria poľsky. Ola a ja sme na potrate prvý raz. Ola je v piatom týždni, ja v siedmom,“ dodáva. Pred zákrokom musela Syrwid podpísať potvrdenie, že má bolesti a krváca a prišla si nechať odstrániť zvyšky plodu na vlastné riziko.

Za abort zaplatila 445 eur (1 950 zlotých). „Potrat je ,jednodenná gynekológia´“. Je to jeden z najlacnejších zákrokov. Menej sa platí len za odstránenie panenskej blany,“ povedala Poľka.

Vo svojom svedectve opísala priebeh potratu aj pocity po ňom. „Počuť šum prístrojov a cinkot nástrojov. Sadám si do kresla, mám sa zosunúť nižšie. Nižšie! Pánom je tu Mikuláš.“ Tak volá v článku lekára.

Inzercia

Zákrok trval dvadsať minút. „Nepozerám sa pod perinu, pretože sa bojím. (…) Bolí ma trochu brucho, ale usmievam sa. Nie je mi dobre, ale nie je mi zle.“

Reportáž v liberálnej Gazete Wyborczej má síce propagandistický podtón, niektorí v nej napriek tomu vidia svedectvo o odvrátenej stránke potratu.

„Ak feministky neveria v post-abortívny syndróm, mali by si prečítať svedectvo Marty Syrwid v Gazete Wyborczej,“ napísal konzervatívny portál Fronda.pl. Podľa magazínu musia byť z textu znechutení muži aj ženy. „Opis vzťahu medzi fyziológiou a duševným stavom ukazuje, o akú vážnu vec ide,“ dodáva.

-rp-, -db-

 

Odporúčame