Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. jún 2022, 21:40

Čoskoro sa obnovia rokovania o iránskej jadrovej dohode, tvrdí šéf EÚ diplomacie

Prísľub pokračovania v rokovaniach potvrdil aj Irán.

Rokovania o oživení iránskej jadrovej dohody z roku 2015, ktoré uviazli pred tromi mesiacmi pre rozdielne názory Teheránu a Spojených štátov, sa obnovia v nasledujúcich dňoch. V sobotu to počas návštevy Iránu vyhlásil vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell. TASR prevzala správu z agentúr AFP a Reuters.

„Rokovania vo veci (dohody) JCPOA obnovíme v nasledujúcich dňoch,“ povedal Borrell na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom iránskej diplomacie Hosejnom Amírom Abdollahjánom v Teheráne.

„Veľmi sa teším z rozhodnutia, ktoré bolo prijaté v Teheráne a vo Washingtone,“ dodal s tým, že po trojmesačnej pauze v rokovaniach je potrebné zrýchliť prácu.

Prísľub pokračovania v rokovaniach potvrdil aj Irán. „Sme pripravení obnoviť rozhovory v najbližších dňoch,“ povedal Abdollahján po dvojhodinovom stretnutí s Borrellom, ktoré označil za „dlhé, ale pozitívne stretnutie o globálnej spolupráci medzi Iránom a EÚ“.

„Čo je pre Irán dôležité, je plne získať ekonomické výhody dohody z roku 2015,“ zdôraznil. „Na rokovaniach, ktoré sa čoskoro obnovia, sa pokúsime vyriešiť problémy a odlišnosti,“ dodal.

Jadrovú dohodu u roku 2015 známu ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) uzavreli s Iránom v roku 2015 Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Spojené štáty. Táto dohoda zmiernila tvrdé ekonomické sankcie voči Iránu výmenou za obmedzenie jeho nukleárnych aktivít.

V roku 2018 od nej však odstúpili USA na základe rozhodnutia vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Jeho vláda obnovila sankcie voči Teheránu, ktorý následne postupne prestával plniť svoje záväzky vyplývajúce z dohody.

Súčasný americký prezident Joe Biden tvrdí, že je pripravený sa k dohode vrátiť, pokiaľ sa Irán vráti k dodržiavaniu svojich záväzkov. Sľubne sa vyvíjajúce rozhovory o oživení dohody však v marci, po ruskom vpáde na Ukrajinu, uviazli na mŕtvom bode.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 43 minútami

Slovenský hokejový útočník Samuel Buček ukončil zmluvu s klubom NHL Seattle Kraken. Jeho novým pôsobiskom bude účastník KHL Neftechimik Nižnekamsk, s ktorým podpísal ročný kontrakt. (tasr)

pred 3 hodinami

Krajniak odkazuje progresívcom

Vy, eko-bio-raw progresívci robíte presne to, čo robili totalitní komunisti

„Antifašisti ste iba vtedy, keď sa vám to hodí," napísal na adresu liberálov, progresívcov a „červených denníkov" podpredseda Sme rodina.

PROGRESÍVCI, LIBERÁLI, ČERVENÉ DENNÍKY, KEĎ UŽ TAK PRINCIPIÁLNE BOJUJETE PROTI FAŠIZMU, ODPOVEDZTE MI NA JEDNU...

Uverejnil používateľ Milan Krajniak Pondelok 8. augusta 2022
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.