Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. jún 2022, 21:31

Na varšavskom Pride pochode vyjadrili podporu LGBT komunite aj Ukrajincom

Na varšavskom Pride pochode vyjadrili podporu LGBT komunite aj Ukrajincom

Foto TASR/AP

Časť ukrajinských LGBT aktivistov ušla z vlasti v dôsledku vojny, pochodovať v Kyjeve nemohli, pridali sa teda k sprievodu v Poľsku.

Medzi desiatkami tisíc aktivistov za práva komunity LGBTQ, ktorí sa v sobotu zúčastnili na tradičnom sprievode ulicami Varšavy, boli aj Ukrajinci.

Organizátori pochodu Kyiv Pride, ktorý sa tento rok nekoná, sa v sobotu poďakovali usporiadateľom pochodu vo Varšave a komunite LGBTQ v Poľsku za to, že do svojho sprievodu prizvali aj ukrajinských LGBTQ aktivistov. Časť z nich ušla z vlasti v dôsledku vojny, ktorú na Ukrajine rozpútalo Rusko.

„Pochodujeme za politickú podporu Ukrajiny a za základné ľudské práva ukrajinského ľudu,“ uviedol jeden z vystupujúcich organizátorov Kyiv Pridu. „Nie je to oslava. S oslavami si počkáme na víťazstvo,“ dodal.

Varšavský pochod sa začal minútou ticha na pamiatku dvoch ľudí, ktorí v sobotu v skorých ranných hodinách zahynuli pri streľbe v blízkosti gay baru v nórskom hlavnom meste Oslo.

Ako vo svojej správe pripomenula agentúra AFP, nórska polícia v súvislosti s týmto útokom zatkla muža podozrivého z „islamistického terorizmu“. K útoku došlo v deň, keď sa aj v Osle mal konať pochod na podporu komunity LGBTQ. Osloská polícia ho však po dohode s organizátormi zrušila.

Nórsky veľvyslanec v Poľsku Anders Eide vo svojom príhovore k účastníkom pochodu Warsaw Pride v súvislosti s tragédiou v Osle vyjadril presvedčenie, že láska a spravodlivosť napokon zvíťazia.

Foto TASR/AP

Foto TASR/AP

Pochod za práva a na podporu komunity LGBTQ sa koná s plnou podporou liberálneho primátora mesta Rafała Trzaskowského.

V iných častiach krajiny, kde sú pri moci vláde naklonené úrady, sú k rodovým a sexuálnym menšinám menej ústretoví, konštatovala agentúra AFP.

Inzercia

Pripomenula, že medzinárodná mimovládna organizácia ILGA-Europe v roku 2020 zaradila Poľsko na 44. miesto zo 49 európskych krajín v oblasti dodržiavania práv LGBTQ. Ukrajina sa vtedy umiestnila na 39. mieste.

Komunita LGBTQ na Ukrajine stále zažíva značnú diskrimináciu, ale v posledných rokoch sa jej podarilo dosiahnuť istý pokrok, keďže táto krajina snaží spojiť svoj osud so Západom.

Foto TASR/AP

Foto TASR/AP

Vývoj práv ľudí z komunity LGBTQ podčiarkuje aj samotný Kyiv Pride, ktorý sa od svojho založenia pred desiatimi rokmi výrazne zmenil: kým v roku 2012 bola taká veľká prevaha rozzúrených protiprotestujúcich, že sa aktivisti ani neodvážili vyjsť do ulíc, minulý rok sa na ňom zúčastnilo už asi 7 000 ľudí.

Prezident Volodymyr Zelenskyj si v roku 2019 získal rešpekt LGBTQ komunity na Ukrajine, keď ho na tlačovej konferencii provokoval muž s krížom a homofóbnou rétorikou.

Zelenskyj na to rozčúlene reagoval: „Nechajte tých ľudí na pokoji, preboha.“

Odvtedy však jeho strana podnikla aj kroky, ktoré aktivisti za práva LGBTQ považujú za ohrozenie svojho boja.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenský hokejový útočník Samuel Buček ukončil zmluvu s klubom NHL Seattle Kraken. Jeho novým pôsobiskom bude účastník KHL Neftechimik Nižnekamsk, s ktorým podpísal ročný kontrakt. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.