Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. jún 2022, 19:40

Horskí záchranári mali vo Vysokých Tatrách súbežne viaceré zásahy

Najprv potrebovali pomoc dvaja slovenskí turisti, ktorí sa nevedeli samostatne dostať z ťažko schodného terénu, potom záchranári pomáhali dvom horolezcom, ktorí si po páde zranili dolné končatiny.

Viaceré zásahy súbežne mali v sobotu popoludní vo Vysokých Tatrách horskí záchranári. Ako informuje Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke, najprv potrebovali pomoc dvaja slovenskí turisti vo veku 50 a 36 rokov. Počas schádzania z Jahňacieho štítu, ešte v Kolovom sedle, zišli z turisticky značeného chodníka a dostali sa do ťažko schodného terénu, z ktorého sa nevedeli samostatne dostať.

„Krátko nato bol na tiesňovú linku HZS 18 300 nahlásený výpadok dvojice horolezcov počas zlaňovania z Ostrej vežičky smerom do Furkotskej doliny. Obaja horolezci sa po páde nachádzali pod stenou, boli pri vedomí, no pri páde utrpeli poranenia dolných končatín,“ uvádza záchranári.

Po pár minútach prišla ďalšia žiadosť o pomoc z Veľkej Svišťovky, kde padajúce skaly spôsobili poranenie hornej končatiny poľskému turistovi. Následne pod Kriváňom potreboval pomoc ďalší slovenský turista, ktorý pri páde z chodníka nad Rázcestím v Krivánskom žľabe utrpel poranenie hrudníka.

„Ešte počas prebiehajúcich záchranných akcií potrebovala vo Vysokých Tatrách, na turistickom chodníku vo Veľkej Studenej doline, pomoc ďalšia slovenská turistka s úrazom členka,“ informuje HZS s tým, že všetky záchranné akcie prebehli v súčinnosti s posádkami Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby – Air Transport Europe (VZZS ATE) z Popradu a Banskej Bystrice.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenský hokejový útočník Samuel Buček ukončil zmluvu s klubom NHL Seattle Kraken. Jeho novým pôsobiskom bude účastník KHL Neftechimik Nižnekamsk, s ktorým podpísal ročný kontrakt. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.