Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. jún 2022, 18:25

Vojna na Ukrajine

Rusi ovládli Severodoneck, Ukrajinci bránia Lysyčansk od proruských separatistov

Rusi ovládli Severodoneck, Ukrajinci bránia Lysyčansk od proruských separatistov

Foto – Twitter

Ukrajinské jednotky sa v piatok stiahli zo Severodonecka, aby si upevnili pozície a bránili neďaleké mesto Lysyčansk.

Ruská armáda sa zmocnila východoukrajinského mesta Severodoneck. Po týždňoch ťažkých bojov o mesto to v sobotu potvrdil jeho primátor Olexandr Striuk.

Ruské a proruské jednotky v Severodonecku ovládli aj miestny chemický závod Azot a „evakuovali“ odtiaľ viac ako 800 civilistov, ktorí sa tam ukrývali, uviedli v sobotu promoskovskí separatisti citovaní agentúrou AFP, ktorej správu prebrala i agentúra TASR.

Informácia, že ruské a proruské jednotky „prevzali úplnú kontrolu nad priemyselnou zónou závodu Azot“, zverejnil v aplikácii Telegram predstaviteľ separatistov Andrej Maročko.

O „evakuácii“ približne 800 civilistov, ktorí sa počas týždňov bojov o Severodoneck uchýlili do závodu Azot vybaveného sieťou krytov, informoval ďalší predstaviteľ proruských separatistov Ivan Filiponenko.      

Zo Severodonecka sa v piatok na rozkaz velenia ukrajinských ozbrojených síl stiahli zostávajúci ukrajinskí obrancovia mesta. Mali sa presunúť na opevnené pozície, aby lepšie bránili neďaleké mesto Lysyčansk.

Lysyčansk a Severodoneck delí len rieka Severný Donec, ležia totiž na jej protiľahlých brehoch.

Inzercia

Proruskí separatisti údajne vstúpili do Lysyčanska

Medzičasom ruské jednotky a ich spojenci zo samozvanej Luhanskej ľudovej republiky v sobotu oznámili, že vstúpili aj do Lysyčanska, kde následne vypukli pouličné boje. Podľa agentúry AFP o tom informoval zdroj z radov proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Ukrajinský gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj na Facebooku dodal, že ruské jednotky sa snažia zablokovať prístup do Lysyčanska od juhu.

Lysyčansk leží neďaleko strategicky dôležitého mesta Severodoneck, ktoré je už niekoľko týždňov terčom útokov ruskej armády.

Predstaviteľ proruských separatistov podplukovník Andrej Maročko v sobotu vo svojom statuse v aplikácii Telegram napísal: „Niektoré podniky v meste (Lysyčansk) už boli obsadené. Teraz tam prebiehajú pouličné boje.“

Toto oznámenie, ktoré zatiaľ nebolo nezávisle potvrdené, prichádza v nadväznosti na spomínané stiahnutie ukrajinských jednotiek zo Severodonecka, čím sa ruským jednotkám de facto otvorila cesta do Lysyčanska. Tieto dve mestá sa rozprestierajú v tesnej blízkosti – ležia oproti sebe, na opačných brehoch rieky Severný Donec.

Primátor Severodonecka Olexandr Striuk v sobotu informoval, že z jeho mesta sa stiahli „takmer všetci“ ukrajinskí vojaci. Toto jeho vyjadrenie by mohlo naznačovať, že stiahnutie ozbrojených síl ešte nie je ukončené.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Enviropolícia obvinila štyroch cudzincov z pytliactva. Dvaja Srbi a dvaja Rakúšania mali v okrese Senica loviť ryby bez povolenia. „Okresný súd ich odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok,“ spresnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (tasr)

pred 5 hodinami

Pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala v piatok v Maďarsku, zahynuli dvaja občania Slovenska. Ďalší Slovák bol zranený, potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí. „Pozostalým poskytujeme konzulárnu asistenciu,“ uviedol rezort. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.