Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. február 2016

V4: Pri riešení migračnej krízy treba urýchlene realizovať už prijaté opatrenia

"Mnohým európskym politikom chýba zmysel pre realitu," povedal Fico.

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) podporujú spoločné európske riešenie migračnej problematiky. Zhodli sa na tom premiéri ČR Bohuslav Sobotka, SR Robert Fico, Poľska Beata Szydlová a Maďarska Viktor Orbán na včerajšom mimoriadnom summite v Prahe.

"Je to európsky problém a inak ako spoločným európskym postupom sa riešiť nedá," vyhlásil po rokovaní Sobotka s tým, že V4 podporuje realistický prístup k riešeniu migračnej krízy. Za dôležité považujú realizáciu Akčného plánu medzi EÚ a Tureckom, na ktorom sa dohodlo na minuloročnom summite EÚ.

"Podporujeme snahu Grécka plniť podmienky členstva v schengenskom priestore. Je dôležité, aby sa vyrovnalo so všetkými kritickými námietkami a fungovalo na základe schengenských pravidiel," pokračoval Sobotka.

Zoskupenie sa tiež zhodlo na podpore vonkajších hraníc Európy, urýchlení vzniku spoločnej Európskej pobrežnej a pohraničnej stráže, ako aj posilnení aktivít NATO pri ochrane vonkajších hraníc únie. Vyslovilo sa tiež za zásah proti pašerákom migrantov. Český premiér v tejto súvislosti upozornil na biznis nielen pri pašovaní ľudí, ale aj falšovaní dokladov a pasov. V4 vyzýva aj na posilnenie politiky vracania ekonomických migrantov, ktorí nezískajú v Európe azyl.

Vyšehradská skupina je presvedčená o tom, že únia by mala všetky kroky pri riešení migračnej krízy koordinovať s balkánskymi štátmi, ktoré zatiaľ nie sú členmi EÚ. "Podporuje tie balkánske krajiny, ktoré sa chcú aktívne zúčastniť ochrany svojich hraníc. Treba ich povzbudiť a poskytnúť maximálnu podporu," podčiarkol Sobotka s tým, že únia by mala viac pomôcť Bulharsku a Macedónsku, pokiaľ ide o realizáciu opatrení, ktoré sa týkajú zabezpečenia ich hraníc.

"Už nemáme veľa času. Je dôležité, aby sme využili nadchádzajúci summit EÚ na to, aby sme kládli dôraz na realizáciu už prijatých opatrení. Je potrebné jednať pragmaticky a mať pripravené aj záložné riešenia a aby sme sa zhodli v rámci celej EÚ na jednoznačných krokoch, ktoré povedú k obmedzeniu migračného tlaku," uzavrel český predseda vlády.

Inzercia

Fico: Ak padne grécko-turecká hranica, musíme mať náhradný plán

O náhradnom celoeurópskom pláne v prípade zlyhania ochrany grécko-tureckej hranice v súvislosti s novým náporom migrantov, včera na mimoriadnom summite Vyšehradskej štvorky (V4) v Prahe hovorili premiéri tohto zoskupenia. Na rokovanie prišli tiež macedónsky prezident Gjorge Ivanov a bulharský premiér Bojko Borisov.

"Spoliehame sa, že bude fungovať ochrana schengenskej hranice na úrovni Grécka a Turecka a bude fungovať akčný plán medzi EÚ a Tureckom. Bol by som rád, keby nás naši grécki priatelia milo prekvapili. Ale som pesimistický, možno nás znovu prekvapia nejakými ekonomickými problémami," uviedol po rokovaní slovenský premiér Robert Fico.

Pri jeho zlyhaní by mal podľa neho nastúpiť plán B, ktorý sa týka ochrany hraníc Bulharska a Macedónska. Slovensko v prípade jeho realizácie ponúka spolu 300 slovenských policajtov pre obe spomínané krajiny. "Ale chceme, aby toto riešenie bolo európske," vyhlásil Fico s tým, že V4 sa zhoduje na nepriedušnom uzatvorení schengenskej hranice a vytvorení jedeného vstupu, kde by boli migranti jasne identifikovaní a boli im odobraté odtlačky prstov.

Fico vyslovil želanie, aby Vyšehradská štvorka bola na tohtotýždňovom summite EÚ v Bruseli významným motorom pri rokovaniach o migračnej problematike. "Pretože mnohým európskym politikom chýba zmysel pre realitu," podčiarkol. Zároveň odmietol obviňovanie krajín V4 z nesolidárnosti. Poznamenal, že síce majú iný názor na kvóty, ale ponúkajú peniaze a ľudí. "Sme veľmi aktívni a európski, lebo jasne hovoríme o európskych riešeniach a nechceme prijímať žiadne riešenia, ktoré by narušovali európsky kontext," dodal.

Zároveň potvrdil, že Slovensko sa plne hlási k členstvu Bulharska a Rumunska v schengenskom priestore. "Ak členom Schengenu môžu byť krajiny, ktoré si neplnia svoje povinnosti Schengenu, tak môžu byť jeho súčasťou krajiny, ktoré si ich už dnes plnia bez akýchkoľvek problémov," zdôraznil Fico.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.