Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2022, 20:37

Adepti do EÚ

Europskí lídri udelili Ukrajine a Moldavsku status kandidátskych krajín

Europskí lídri udelili Ukrajine a Moldavsku status kandidátskych krajín

Predsedníčka eurokomisie a ukrajinský prezident. Foto: TASR/AP

„Je to jedinečný a historický moment vo vzťahoch medzi Ukrajinou a EÚ,“ napísal Zelenskyj. „Budúcnosť Ukrajiny je v rámci EÚ,“ dodal.

Lídri európskych krajín udelili vo štvrtok večer na samite EÚ v Bruseli Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín. Informoval o tom predseda Európskej rady Charles Michel na sociálnej sieti.

Viacero lídrov členských krajín túto udalosť označilo za „historický moment“ a signál nádeje pre ukrajinský ľud.

Pre slovenských novinárov informáciu zo samitu potvrdil aj slovenský premiér Eduard Heger, ktorý pripomenul, že Slovensko od neoficiálneho samitu EÚ v marci vo Versailles, kde presadzovalo myšlienku kandidátskeho štatútu pre Ukrajinu, „prešlo dlhú cestu“, aby dostalo všetkých partnerov z EÚ „na palubu“.

Premiér dodal, že je to dobrá správa pre Ukrajinu, Slovensko a celú Európu a rovnako zablahoželal aj Moldavsku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil štvrtkové rozhodnutie lídrov.

„Je to jedinečný a historický moment vo vzťahoch medzi Ukrajinou a EÚ. Som vďačný (predsedovi Európskej rady) Charlesovi Michelovi, (predsedníčke Európskej komisie) Ursule von der Leyenovej a vedúcim predstaviteľom EÚ za podporu. Budúcnosť Ukrajiny je v rámci EÚ,“ napísal na sociálnej sieti Twitter Zelenskyj.

Potrebné sú reformy

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že je presvedčená, že Ukrajina a Moldavsko pristúpia k implementácii potrebných reforiem čo najrýchlejšie.

„V týchto nepokojných časoch nemôže existovať lepšia známka nádeje pre občanov Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska,“ povedala novinárom na počas samitu. Šéfka európskej exekutívy však dodala, že obe krajiny si stále „musia urobiť“ domáce úlohy.

„Som hlboko presvedčená o tom, že naše rozhodnutie, ktoré sme dnes (štvrtok) prijali, nás všetkých posilňuje. Posilňuje Ukrajinu, Moldavsko aj Gruzínsko tvárou v tvár ruskej agresii,“ dodala šéfka EK. Podľa nej aktuálne rozhodnutie posilňuje aj Európsku úniu, pretože blok svetu opäť ukázal jednotu vo svetle „vonkajších hrozieb“.

Inzercia

Priznanie štatútu i možnosť európskej perspektívy pre Gruzínsko je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej výsledkom spoločného úsilia a zároveň historickým momentom dokazujúcim jednotu Európskej únie.

„Gratulujem obyvateľom Ukrajiny, Moldavska i Gruzínska, naším budúcim spojencom v EÚ,“ dodala Čaputová.

Slovensko podľa šéfa diplomacie Ivana Korčoka (nominant SaS) podporí krajiny v úsilí splniť podmienky členstva v Únii. Minister zahraničia vo štvrtok povedal, že ani ruská agresia nezastaví európske ašpirácie Kyjeva.

„Štatút kandidátskej krajiny EÚ pre Ukrajinu a Moldavsko sa stal realitou. Dúfam, že Gruzínsko bude čoskoro nasledovať. Ani ruská agresia nezastaví európske ašpirácie Ukrajiny. Slovenská republika podporí všetky tri krajiny v ich úsilí splniť podmienky členstva v EÚ,“ napísal šéf slovenskej diplomacie na Twitteri.

Pre Rusko silný signál

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že udelenie štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine vysiela Rusku „veľmi silný signál“, že Únia podporuje prozápadné ašpirácie Kyjeva. Informovala o tom agentúra AFP.

Francúzsky líder rozhodnutie lídrov EÚ privítal ako znak „silnej a zjednotenej Európy“ tvárou v tvár ruskej agresii voči svojmu susedovi.

Macron však varoval Kyjev, že prístupový proces bude „náročný“, a pripustil, že rozhodnutie udeliť Ukrajine štatút kandidátskej krajiny súvisí s ruskou inváziou.

„Je to politické rozhodnutie, plne to uznávam,“ uviedol šéf Elyzejského paláca.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 4 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.