Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2022, 17:59

Téma obrany štátu sa stala nevyhnutnou popri vojenskej agresii na Ukrajine

Experti z ministerstva obrany, ozbrojených síl i zástupcovia odbornej verejnosti hodnotili možnosti posilnenia protivzdušnej obrany Slovenska.

Možnosti modernizácie protivzdušnej obrany Slovenska boli témou diskusie za okrúhlym stolom, za ktorým sa vo štvrtok stretli odborníci ministerstva obrany, Generálneho štábu Ozbrojených síl, vzdušných síl i zástupcovia odbornej verejnosti a priemyslu. Stretnutie zorganizoval Inštitút pre centrálnu Európu.

„Slovensko sa zo dňa na deň stalo štátom, ktorý môže byť vzhľadom na prebiehajúcu vojenskú agresiu na Ukrajine v bezprostrednom ohrození. Téma riešenia protivzdušnej obrany sa tak stáva nevyhnutnou súčasťou modernizačných plánov ministerstva obrany,“ objasnil za organizátorov okrúhleho stola Martin Fedor, zdôrazňujúc takisto dôležitosť odbornej a verejnej debaty pri obrannom plánovaní.

Štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer prízvukoval, že v novej obranno-bezpečnostnej realite stúpa aj miera potenciálneho ohrozenia pre Slovenskú republiku.

„Musíme preto pripraviť našu obranu tak, aby dokázala flexibilne reagovať na rôzne typy hrozieb - od bezpilotných vzdušných prostriedkov až po hypersonické rakety,“ upozornil.

Výstupom štvrtkového stretnutia má byť preto sumarizujúci dokument, ktorý posúdi možnosti aj trendy v oblasti efektívneho zabezpečenia protivzdušnej obrany, a to i v súvislosti s nákladmi, ktoré takáto investícia predstavuje pre verejné financie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 52 minútami

Počasie: Vo štvrtok bude jasno až polojasno, od západu pribúbne oblačosť. Ojedinele, na západe miestami, prehánky alebo búrky. Denná teplota vystúpi na 23 až 28 stupňov, v severnej polovici 18 až 23 stupňov. Fúkať bude slabý, na západe postupne severozápadný vietor do 30 km/h.

pred 9 hodinami

Futbalisti Slovana Bratislava remizovali v úvodnom zápase 1. predkola Ligy majstrov s FC Dinamo Batumi 0:0. Domáci si na Tehelnom poli vytvorili viacero šancí, ani jedna strela však neskončila v sieti ich gruzínskeho súpera. Presadiť sa nedokázali napriek tomu, že väčšiu časť zápasu odohrali v početnej prevahe. (tasr)

pred 10 hodinami

Muž obvinený z odpálenia bomby v aute, ktorá v roku 2017 na Malte usmrtila novinárku Daphne Caruanovú Galiziovú, sa priznal. Čoskoro uvedie aj mená ďalších osôb zapojených do plánovania jej vraždy. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.