Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2022, 16:16

Napätie v koalícii

Sme rodina nechce menšinovú vládu, SaS si necháva čas na premyslenie, čo ďalej

Sme rodina nechce menšinovú vládu, SaS si necháva čas na premyslenie, čo ďalej

Peter Pčolinský. Foto TASR

Pčolinský vraví, že odchod liberálov môže byť reálny. „Rozumiem tomu, že ich to veľmi nebaví.“

Pokiaľ vládne strany nebudú vedieť komunikovať, alternatívou sú predčasné voľby. Hnutie Sme rodina by v prípade odchodu koaličného partnera z koalície do menšinovej vlády nešlo. Vyplýva to z vyjadrení predsedu poslaneckého klubu Sme rodina Petra Pčolinského.

Hovoril o tom v súvislosti s napätou situáciou v koalícii. SaS opäť pre útoky lídra OĽaNO Igora Matoviča odmieta chodiť na koaličné rady, OĽaNO zas obviňuje liberálov z rozbíjania vlády a vyzýva na konštruktívnosť. SaS si necháva čas na premyslenie, čo ďalej. Strana pripustila odchod z koalície hoci tvrdí, že má vôľu v kabinete pokračovať.

Pčolinský v súvislosti s vyjadreniami SaS podotkol, že odchod liberálov môže byť reálny. „Rozumiem tomu, že ich to veľmi nebaví. Mňa osobne to často tiež nebaví. Táto koalícia dostala veľmi silný mandát na to, aby vládla štyri roky. Ale pokiaľ nie sme schopní komunikovať, prijímať zákony, normálne sa rozprávať, tak sa treba rozprávať o tom, aká je druhá alternatíva,“ skonštatoval. Tú vidí v predčasných voľbách a nie v dovládnutí menšinovej vlády s podporou ĽSNS.

Nezaradený poslanec Národnej rady a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga uviedol, že bude zvažovať zotrvanie v koalícii, ak tá nebude vedieť riešiť vážne problémy v spoločnosti. Poukázal na rast cien potravín, energií i pohonných hmôt. Ak sa pozornosť koalície nezvrtne od konfliktu smerom k riešeniam, koalícia podľa neho nemá zmysel.

„A nie preto, že chcem mať ostré vyjadrenia, ale preto, že ľudia padnú na hubu,“ vyhlásil Šeliga. Elementárnou zodpovednosťou politikov je podľa neho chrániť a slúžiť občanom.

Inzercia

„Ak to kolegovia nebudú chcieť, potom sa koalícia rozpadne,“ uviedol. Verí však, že k tomu nedôjde a že do konca roka sa postupne vyriešia viaceré otázky, ako platy učiteľov, zdravotníkov i zamestnancov verejnej správy.

„Myslím si, že Šeliga sa vyjadril už druhý raz za tento mesiac, že bude zvažovať, či má zmysel ostať v takej koalícii. Šeliga je dospelý človek, pokiaľ má iné alternatívy a chce sedieť v opozícii s Ficom a kotlebovcami, tak proti gustu,“ reagoval Pčolinský.

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci parlamentu v stredu prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO).

SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) aj premiér Eduard Heger (OĽaNO) vyzvali k upokojeniu situácie.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 3 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.