Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2022, 12:37

Prezidentka po prelomení veta

Prekročili sa hodnotové medze. Situácia si vyžaduje reštart vzťahov v koalícii

Prekročili sa hodnotové medze. Situácia si vyžaduje reštart vzťahov v koalícii

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Hlasovanie časti koalície s poslancami ĽSNS je pre Zuzanu Čaputovú sklamaním.

Prezidentka Zuzana Čaputová očakáva od Ústavného súdu, že urobí jasno a zarámcuje, aké dôležité je rešpektovanie legislatívneho procesu. Uviedla to po tom, ako parlament prelomil jej veto pri protiinflačnom balíku. 

„Pokiaľ ide o odkaz pána ministra financií, že sa mám na to vyspať, ja nerobím politiku impulzívnym spôsobom,“ povedala v Rádiu Expres s tým, že jej názor podať zákon na Ústavný súd bol vyzretý.

Nejde o drobné, tvrdí prezidentka

Ohradila sa proti slovám Igora Matoviča, že pri vete používa dvojaký meter. Líder OĽaNO tvrdil, že mohla do parlamentu vrátiť aj zákony Richarda Sulíka a Márie Kolíkovej, ktoré išli v skrátenom legislatívnom konaní. 

„Predovšetkým dávam úplne bokom osobné invektívy, toto je disciplína pána ministra financií, ja do nej nepôjdem,“ uviedla a vysvetľuje, že za tri roky jej mandátu malo ministerstvo financií 17 skrátených konaní a z nich vetovala len jeden zákon, práve potiinflačný balík. 

Hlava štátu namieta nedodržiavanie pravidiel legislatívneho procesu. V balíku za 1,2 miliardy eur podľa nej nejde o drobné a opatrenia platné od budúceho roka mali byť prijaté v riadnom legislatívnom procese.

Zároveň odmieta tvrdenia šéfa OĽaNO, že je proti rodinám. „Nie som proti pomoci rodinám, to by bola manipulatívna informácia,“ povedala s tým, že časť balíka, ktorá mala platiť od júla, nevetovala. 

„Máme tu veľkú časť ľudí, ktorým ten balíček nepomôže. Pomoc nebude adresná pre tých, ktorí naozaj čelia chudobe,“ zdôraznila svoje výhrady. 

Inzercia

Apel na reštart vzťahov

Hlava štátu sa kriticky vyjadrila aj k tomu, že zákon podporili poslanci ĽSNS. Podľa nej sa tým prekročili isté hodnotové medze. 

„Je to pre mňa sklamanie. Išlo o plánovanú spoluprácu získania podpory pre prijatie zákona a prelomenie veta,“ uviedla s tým, že takéto hlasovanie nie je dobrým signálom ani do zahraničia.

Čaputová má pocit, že situácia si vyžaduje reštart vzťahov v koalícii. Neodpovedala však, či by to malo znamenať odchod Igora Matoviča či Richarda Sulíka. 

Priznáva, že vláda robí aj dobré kroky, ale prekáža jej konfliktná rétorika. Vyhla sa odpovedi na otázku, či by mala súčasná koalícia pre hádky skončiť. „Toto je vláda, ktorá vzišla z volieb, má legitimitu a je na nej, do akej miery to dokáže ustáť,“ vysvetľuje. 

Prezidentka sa vyjadrila aj k prieskumu dôveryhodnosti, v ktorom ju prvýkrát predbehol líder Hlasu Peter Pellegrini. „Tomu sa nečudujem,“ uviedla. Tvrdí, že ľudia sa hnevajú na tých, ktorí sú pri moci, vrátane nej. „To však neznamená, že nerobím chyby,“ podotkla. 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 2 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

pred 4 hodinami

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar obsadil na podujatí Svetového pohára v slovinskom Tacene tretie miesto v K1. Vo finále predviedol čistú jazdu a za víťazným Čechom Jiřím Prskavcom zaostal o 4,82 sekundy. Grigar dosiahol prvé pódiové umiestnenie v prebiehajúcej sezóne. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.