Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2022, 12:04

Ruskí lobisti majú zákaz vstupu do hlavných inštitúcií EÚ

Zákaz vstupu napríklad pre predstaviteľov spoločnosti Gazprom, Lukoil, Rosatom či Rusal prichádza ako dodatočné opatrenie k šiestim doterajším balíkom sankcií EÚ voči Rusku zavedených po začatí ruskej agresie voči Ukrajine.

Tri hlavné inštitúcie Európskej únie zakázali prístup do svojich sídiel pre lobistov ruských firiem v Bruseli. Možnosť, na ktorú už v stredu upozornil týždenník Politico, sa podľa tlačovej agentúry AFP nakoniec stala realitou, informuje spravodajca TASR.

Zákaz vstupu do euroinštitúcií pre lobistov ruských firiem – napríklad predstaviteľov spoločnosti Gazprom, Lukoil, Rosatom či Rusal – prichádza ako dodatočné opatrenie k šiestim doterajším balíkom sankcií EÚ voči Rusku zavedených po začatí ruskej agresie voči Ukrajine. Vyplýva to priamo zo šiesteho sankčného balíka EÚ, ktorý zakazuje akékoľvek poradenské služby v oblasti podnikania a vzťahov s verejnosťou.

Na zákaze vstupu ruských lobistov do euroinštitúcií sa jednomyseľne zhodli aj veľvyslanci členských štátov pri EÚ (COREPER) 15. júna.

Lobisti ruských spoločností majú zákaz vstupu do Európskeho parlamentu (EP), ktorý s touto iniciatívou prišiel ako prvý, do Európskej komisie i Európskej rady.

Predsedníčka EP Roberta Metsolová už začiatkom júna oznámila, že zástupcovia ruských spoločností už nemôžu vstupovať do budov Európskeho parlamentu v Bruseli, Štrasburgu či Luxemburgu. „Nesmieme im nechať priestor na šírenie ich propagandy a falošných a toxických príbehov o invázii na Ukrajinu,“ vysvetlila Metsolová.

Príklad europarlamentu nasledovali potom aj Rada EÚ (zasadnutia ministrov členských štátov) a Európska komisia, ktoré rovnako nariadili neprijímať osoby šíriace ruské záujmy.

Inzercia

Agentúra AFP upozornila, že informáciu o zákaze vstupu ruských lobistov do eurokomisie a do budovy Európskej rady, kde prebiehajú summity EÚ a stretnutia ministrov, potvrdili predstavitelia týchto inštitúcií vo štvrtok ráno, krátko pred začatím dvojdňového summitu, ktorý je venovaný aj poskytnutiu ďalšej pomoci Ukrajine a udeleniu štatútu kandidátskej krajiny.  

Rozhodnutie je zamerané na všetkých zástupcov ruských záujmových skupín zaregistrovaných v registri transparentnosti EÚ. Prístup do budov inštitúcií EÚ im dovoľuje stretávať sa s európskymi komisármi, ich spolupracovníkmi a europoslancami.

Register transparentnosti EÚ je databázou organizácií, spoločností a záujmových skupín, ktoré sa snažia ovplyvňovať európsky legislatívny proces a implementáciu politiky európskych inštitúcií. Európska komisia v tejto súvislosti pripomína, že prostredníctvom registra eviduje, aké záujmy chcú lobisti presadzovať, s kým sa stretávajú a aký rozpočet majú na to vyčlenený.

Týždenník Politico však upozornil, že niektoré  občianske organizácie tvrdia, že zákaz vstupu ruských lobistov do euroinštitúcií nezachádza dostatočne ďaleko. Organizácia Greenpeace napríklad tvrdí, že zástupcovia firiem ako Gazprom, Lukoil a Rosatom stále majú prístup k europoslancom prostredníctvom členstva vo veľkých priemyselných združeniach EÚ a sponzorovaním rôznych podujatí.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 4 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.