Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2022, 10:56

Testovanie piatakov

Žiaci dosiahli v testovaní z matematiky priemerne 61 % a zo slovenčiny 69,2 %

Výsledky významne horšie ako národný priemer dosiahli okresy Gelnica, Medzilaborce, Rožňava, Rimavská Sobota, Trebišov a Revúca.

Žiaci, ktorí sa v máji zúčastnili na testovaní žiakov piateho ročníka základných škôl, dosiahli v testoch z matematiky priemernú úspešnosť 61 percent. V prípade testu zo slovenského jazyka a literatúry to bolo v priemere 69,2 percenta. O výsledkoch testovania žiakov piateho ročníka základných škôl informovalo ministerstvo školstva.  

Test z matematiky písalo celkovo 48 664 žiakov s priemernou úspešnosťou 61 percent. Najúspešnejší v matematike boli žiaci Bratislavského kraja, ktorí s úspešnosťou 70,6 percenta dosiahli stredne vecne významne lepší výsledok v porovnaní s národným priemerom.

Mierne vecne významne horšie výsledky ako národný priemer dosiahli s úspešnosťou 53,8 percenta žiaci Prešovského kraja a s úspešnosťou 52,8 percenta žiaci Košického kraja. Silne vecne významne lepšie výsledky z matematiky v porovnaní s národným priemerom dosiahli žiaci v okresoch Bratislava I, IV a III.

Výsledky významne horšie ako národný priemer dosiahli okresy Gelnica, Medzilaborce, Rožňava, Rimavská Sobota, Trebišov a Revúca. „Rozdiel medzi výsledkami škôl v najúspešnejšom okrese Bratislava I (77,5 percenta) a najmenej úspešnom okrese Gelnica (36,7 percenta) je takmer 41 percentuálnych bodov, čo predstavuje približne 12 úloh. Opätovne sa tak potvrdili veľké regionálne rozdiely v úrovni vedomostí žiakov a významný vplyv socioekonomického statusu žiaka na jeho výkon v testovaní,“ uviedli z rezortu školstva.

Celkovo 45 917 žiakov písalo test zo slovenského jazyka a literatúry s priemernou úspešnosťou 69,2 percenta. Z hľadiska kraja boli v slovenskom jazyku a literatúre najúspešnejší žiaci z Bratislavského kraja, dosiahli priemernú úspešnosť 75,8 percenta. Naopak, mierne vecne významne horší výsledok dosiahli žiaci Prešovského kraja s úspešnosťou 62,4 percenta a žiaci Košického kraja s úspešnosťou 62,2 percenta.

Silne vecne významne lepšie výsledky zo slovenského jazyka a literatúry v porovnaní s národným priemerom dosiahli školáci v okrese Bratislava I. Výsledky významne horšie ako národný priemer boli v okresoch Gelnica, Medzilaborce, Rožňava a Trebišov. „Rozdiel medzi výsledkami škôl v najúspešnejšom okrese Bratislava I (81,5 percenta) a najmenej úspešnom okrese Gelnica (45,9 percenta) je takmer 36 percentuálnych bodov, čo predstavuje približne rozdiel 11 úloh,“ poznamenali z rezortu školstva.

Test z maďarského jazyka a literatúry písalo celkovo 2 798 žiakov. Priemerná úspešnosť žiakov v teste bola 65,3 percenta. Najúspešnejší v maďarskom jazyku a literatúre boli žiaci z Bratislavského kraja, najmenej úspešní žiaci z Banskobystrického kraja.

Testovanie 5 sa uskutočnilo 18. mája na 1 499 základných školách. Testy písalo spolu 48 723 piatakov. Testy z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra a maďarský jazyk a literatúra obsahovali po 30 úloh.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 3 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.