Summit EÚ udelí štatút kandidátskej krajiny Ukrajine a Moldavsku
V záveroch o Ukrajine sa uvádza, že lídri EÚ zopakujú svoju silnú podporu Kyjevu a prisľúbia aj naďalej poskytovať ekonomickú, vojenskú, sociálnu, finančnú a humanitárnu pomoc.
Lídrov členských krajín EÚ vo štvrtok a piatok v Bruseli čaká „trojsummit“.
Najskôr sa vo štvrtok ráno stretnú s vrcholnými predstaviteľmi krajín západného Balkánu, poobede sa začne tradičný summit 27-člennej Únie, na ktorom sa očakáva historické rozhodnutie o udelení kandidátskeho štatútu Ukrajine a Moldavsku. V piatok prezidenti a premiéri okrem iného podporia odporúčanie o vstupe Chorvátska do eurozóny.
V stredu ešte hrozilo, že summit s balkánskymi lídrami budú bojkotovať predstavitelia Albánska, Severného Macedónska a Srbska. Tí odmietali prísť na rokovania, kde budú aj lídri Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory a Kosova, aby tak vyjadrili svoj nesúhlas s postojom Bulharska, ktoré blokuje začiatok prístupových rozhovorov s Albánskom a Severným Macedónskom.
Politici z Tirany, Skopje a Belehradu nakoniec svoju účasť potvrdili, no v stredu poobede bulharskej vláde, ktorá naznačovala ochotu na ústupky v tejto agende, vyslovili poslanci nedôveru a je otázne, ako to ovplyvní integračné šance Albánska a Severného Macedónska.
Všeobecne sa očakáva, že lídri EÚ zopakujú svoj „plný a jednoznačný“ záväzok integračným vyhliadkam krajín západného Balkánu a vyzvú na urýchlenie prístupového procesu.
Tri členské štáty EÚ žiadajú, aby štatút kandidátskej krajiny bol udelený aj Bosne a Hercegovine, podľa nemenovaných diplomatických zdrojov však medzi členmi Únie nevládne v tejto otázke konsenzus, lebo Sarajevo neplní 14-bodový zoznam kritérií dohodnutý v roku 2019.
Tradičný summit EÚ má na programe viacero tém. Najočakávanejším momentom je rozhodnutie o udelení štatútu kandidátskych krajín pre Ukrajinu a Moldavsko a potvrdenie európskej perspektívy pre Gruzínsko, čo zodpovedá štatútu potenciálneho kandidáta.
V záveroch o Ukrajine sa uvádza, že lídri EÚ zopakujú svoju silnú podporu Kyjevu a prisľúbia aj naďalej poskytovať ekonomickú, vojenskú, sociálnu, finančnú a humanitárnu pomoc.
Témou bude aj potravinová bezpečnosť vo svete, ktorú ohrozuje ruská agresia proti Ukrajine. Na programe rokovaní je aj návrh vytvoriť tzv. európske politické spoločenstvo, čiže nový rámec spolupráce EÚ s európskymi krajinami, ktorých vstup do eurobloku nie je v blízkej budúcnosti reálny. V návrhu záverov summitu sa uvádza, že takýto rámec nenahradí už existujúcu politiku rozširovania.
V piatok lídrov čaká summit v inkluzívnom formáte, čiže aj s lídrami krajín mimo eurozóny, kde sa budú analyzovať východiská, ako predísť hroziacej recesii a stúpajúcim cenám v Európe, ktoré sú dôsledkom vojny na Ukrajine. Zároveň podporia návrh Európskej komisie, aby Chorvátsko prijalo euro od 1. januára 2023 a vyzvú Radu EÚ pre hospodárstvo a financie (Ecofin), aby na svojom zasadnutí z 12. júla prijala príslušné legislatívne návrhy pre vstup Chorvátska do eurozóny.
Slovensko na dvojdňovom summite zastupuje predseda vlády Eduard Heger.
Dnes treba vedieť
V Miláne pre sucho vypínajú verejné fontány a nabádajú občanov šetriť vodou
Susedné regióny Emilia Romagna a Piemont prijali podobné krízové opatrenia.
Rusko-litovský spor
Moskva pre nezhody v Kaliningradskej oblasti spochybnila zákonnosť hraníc Litvy
Umožnenie železničnej prepravy tovaru cez Litvu bez obmedzení je podmienkou Kremľa, aby Rusko uznalo hranice Litvy.
Čoskoro sa obnovia rokovania o iránskej jadrovej dohode, tvrdí šéf EÚ diplomacie
Prísľub pokračovania v rokovaniach potvrdil aj Irán.
Na varšavskom Pride pochode vyjadrili podporu LGBT komunite aj Ukrajincom
Časť ukrajinských LGBT aktivistov ušla z vlasti v dôsledku vojny, pochodovať v Kyjeve nemohli, pridali sa teda k sprievodu v Poľsku.
Waleský futbalista Gareth Bale by sa mal stať novou posilou klubu MLS Los Angeles FC. Do klubu príde ako voľný hráč po tom, ako mu 30. júna vyprší zmluva s Realom Madrid. (tasr)
Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.
Horskí záchranári mali vo Vysokých Tatrách súbežne viaceré zásahy
Najprv potrebovali pomoc dvaja slovenskí turisti, ktorí sa nevedeli samostatne dostať z ťažko schodného terénu, potom záchranári pomáhali dvom horolezcom, ktorí si po páde zranili dolné končatiny.
V nemeckom Mníchove pred samitom G7 protestovali tisíce ľudí za ochranu klímy
„Máme len jednu planétu,“ znel nápis na jednom z plagátov.
„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.
Rusko poskytne Bielorusku rakety Iskander-M, ktoré môžu niesť jadrové hlavice
Z Putinovho vyjadrenia vyplýva, že o raketové systémy požiadal Lukašenko a ruské vedenie sa mu rozhodlo vyhovieť.