Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2022, 08:08

Školy zisťovali záujem o samotesty pre žiakov, prejavilo o ne záujem 48 percent

Samotesty budú distribuované koncom tohto školského roka.

Školy zisťovali od rodičov záujem o antigénové samotesty pre žiakov na nový školský rok 2022/2023 v období od 30. mája do 7. júna. O dobrovoľné antigénové samotestovanie prejavilo záujem viac ako 48 percent všetkých žiakov. 

Rezort školstva sa aj takouto formou pripravuje na nasledujúci školský rok 2022/2023 a zároveň na bezpečný návrat žiakov do škôl v súvislosti s ochorením COVID-19.

„Pre školy, ktoré zisťujú záujem o antigénové samotesty od rodičov pre budúcich žiakov prvých ročníkov v školskom roku 2022/2023, je termín zisťovania záujmu posunutý do 24. júna (napríklad e-mailom), a to z dôvodu vydávania rozhodnutí o prijatí. Pokiaľ však škola už pozná počet aj pre takýchto žiakov, automaticky môže o antigénové samotesty žiadať,“ uviedol rezort školstva.

Záujem o dobrovoľné antigénové testovanie prejavilo 48 percent žiakov, pričom v tomto čísle ešte nie sú zahrnutí všetci žiaci budúcich prvých ročníkov.

Rezort školstva uviedol, že antigénové samotesty distribuované koncom školského roka 2021/2022 pre žiakov základných, stredných a špeciálnych škôl, o ktoré rodičia prejavili záujem, sú určené na použitie v školskom roku 2022/2023 v prípade opätovného výskytu ochorenia COVID-19.

„Antigénové samotesty, ktoré sa distribuujú pre žiakov, ktorých rodičia o ne prejavia záujem, sú distribuované v balíkoch po päť kusov,“ spresnil rezort školstva.

Inzercia

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) povedal, že z informácií, ktoré má napríklad aj od hlavnej odborníčky ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Eleny Prokopovej, by nemala od septembra prísť významná vlna ochorenia COVID-19.

„Ale aj tak sme urobili opatrenia a požiadali sme všetky školy, aby zistili záujem rodičov o možnosť testovania od septembra,“ povedal.

Na regionálnych úradoch bolo podľa slov ministra k dispozícii viac ako jeden milión testov.

„Požiadali sme o ďalšie dva milióny testov, ktoré už boli rozdistribuované. Už sme ich aj rozdistribuovali na jednotlivé školy, rodičia si ich môžu vyzdvihnúť teraz pred letom a ak príde tá situácia, na začiatku školského roka si ich budú môcť vyzdvihnúť,“ povedal Gröhling.

V prípade prvákov budú testy distribuované neskôr. „Fungovanie bude veľmi podobné, ale na rozhodnutie regionálnych úradov a z mojej pozície už nebudeme zatvárať školy,“ uzavrel.
 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 3 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

pred 4 hodinami

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar obsadil na podujatí Svetového pohára v slovinskom Tacene tretie miesto v K1. Vo finále predviedol čistú jazdu a za víťazným Čechom Jiřím Prskavcom zaostal o 4,82 sekundy. Grigar dosiahol prvé pódiové umiestnenie v prebiehajúcej sezóne. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.