Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Politika
23. jún 2022

Prelomené veto

Ako chutí víťazstvo kaskadéra

Igor Matovič včera zvíťazil aj za cenu poníženia premiéra a časti vlastných poslancov.

Ako chutí víťazstvo kaskadéra

Eduard Heger, Igor Matovič a poslanci OĽaNO počas tlačovej konferencie ku schválenému rodinnému balíku. Foto - TASR/Martin Baumann

Keby išlo lídrovi koalície o úspech svojho veľkolepého projektu a súčasne o stabilitu vládnej koalície, po prezidentkinom vete sa mu ponúkalo elegantné riešenie: akceptovať pripomienky Zuzany Čaputovej a tie opatrenia, ktoré majú vstúpiť do platnosti od januára, schváliť po lete v normálnom legislatívnom procese, kde by už neboli odkázaní na hlasy ĽSNS ako teraz pri prelamovaní veta. Tak si to vlastne želali všetci, jeho najbližší partner hnutie Sme rodina, štyria poslanci Za ľudí, časť vlastných poslancov, ktorí za rodinný balík len útrpne dvíhali ruky, a tak si to sám pre seba želal aj premiér Eduard Heger.

Lenže minister financií to vzal opäť bagrom aj so všetkými dôsledkami, ktoré to prinesie.

V tejto chvíli sú najdôležitejšie štyri momenty.

1. Začnime tým najbanálnejším – koalícia je opäť v existenčnej kríze. Ak na nej niečo udivuje, je to len jej spúšťač.

Igor Matovič si svoje parlamentné víťazstvo užil obvinením, že SaS sa krátko pred hlasovaním sprisahala so Smerom, Hlasom aj fašistami z Republiky, aby jednotne hlasovali za námietky prezidentky. Za tieto vraj chcel pôvodne hlasovať aj väčší počet poslancov OĽaNO, ale keďže Matovič ich 20 minút pred hlasovaním informoval o obchode SaS s opozíciou a fašistami, niektorí si to rozmysleli a podľa Matoviča vďaka tomu prezidentkine námietky neprešli.

Za dôkaz tohto obchodu označil Matovič „kľúčové rokovanie dvoch predsedov politických strán v poslaneckom salóniku“.

Ako neskôr vyplynulo, v salóniku sa stretli Richard Sulík a Robert Fico. Potvrdil to sám Sulík, podľa ktorého sa obaja predsedovia zhovárali tri-štyri minúty a ich rozhovor súvisel výlučne s ešte neukončeným odvolávaním Sulíka v parlamente.

To, či sa rozprávali aj o niečom inom, sa už asi nedozvieme, v každom prípade to nie je dôkaz o obchode SaS s Uhríkom a Mazurekom. Matovičovi však toto stretnutie zjavne padlo vhod, aby ešte tesne pred hlasovaním zatlačil na potenciálnych dezertérov vo vlastnej strane. A po prelomení veta, ktoré by bez hlasov kotlebovcov nebolo možné, urobil zo sprisahania SaS so Smerom, Hlasom a Republikou hlavnú tému svojej víťaznej tlačovky. Len aby bolo všetkým jasné – v skutočnosti nie my, ale SaS sa spolčila pred hlasovaním s fašistami.

Líder OĽaNO mohol včera rozdávať víťazoslávne úsmevy a upokojovať atmosféru, v ktorej sa viacerí jeho poslanci, ale aj ministri ako Jaroslav Naď či sám premiér Heger cítia celé týždne nekomfortne a len poslušne nasledujú líniu šéfa.

Lenže chorobne personalizovaný konflikt je politickým štýlom Matoviča bez ohľadu na to, či prehráva alebo vyhráva. A tak ho vygradoval aj včera.

Protimatovičovská mediálna scéna vytvára dojem, že OĽaNO hlasovaním o rodinnom balíku testuje akúsi novú prorodinnú koalíciu spolu s kotlebovcami a minister financií tak okrem rúcania verejných financií ohrozuje aj demokraciu.

Na takúto koalíciu však nie sú splnené elementárne politické podmienky, navyše to nie je pointa Matovičovho konania: líder OĽaNO chcel za každú cenu poraziť Sulíka aj Čaputovú, teda hlavných vinníkov svojho premiérskeho pádu, a to tak, aby im neustúpil ani o piaď. Hoci tým v skutočnosti svoju rodinnú revolúciu (o tom neskôr) ohrozuje viac, než keby včera pristúpil na elegantný kompromis.

Vlani priniesol Matovič Sputnik a mnohí v tom hystericky videli jeho príklon k Putinovmu Rusku. Teraz presadil balík aj s pomocou poslancov de facto zaniknutej ĽSNS, a tak sa tu konšpiruje o vzniku polofašistickej vlády.

Nie, ani po včerajšku nie je ohrozená demokracia. To len posledné dva roky žijeme v jej OĽaNO verzii, ktorú by Aristoteles najskôr označil ako neurokraciu.

2. Najsmutnejší pohľad bol však včera na premiéra Eduarda Hegera.

V jeho okolí je známe, že by najradšej akceptoval námietky prezidentky a išiel štandardnou cestou, kde by trojzáprah OĽaNO-Sme rodina-Za ľudí pri pohyblivom kvóre nepotreboval žiadne hlasy ĽSNS, maximálne kuffovcov ako poistku.

Heger sa však verejne nevyjadril a aj vnútri OĽaNO nechal udávať tón Igora Matoviča.

Inzercia

Včera na tlačovke OĽaNO po víťaznom hlasovaní zostal premiér len prvé dve minúty, povedal pár oficiálnych slov a rýchlo odišiel (údajne kvôli premiérskemu programu). Ale tipnime si, že z tlačovky ušiel, lebo tušil, že Matovič o pár minút neskôr obviní SaS z obchodu s fašistami z Republiky.

Od utorka pritom celá krajina vedela, že Heger spolu s Borisom Kollárom vybavili návrat Sulíka na koaličné rady s tým, že premiér bude garantovať pokojnejšie vzťahy. Úspech premiéra moderátora trval asi 24 hodín, Matovič po mocenskom prelomení Čaputovej veta jednou tlačovkou vyhnal Sulíka z koaličnej rady.

Teraz sa vcíťte do kože Eduarda Hegera a pochopíte, prečo sa musí o dosť lepšie cítiť na summitoch EÚ v Bruseli.  

3. V OĽaNO samých seba presviedčali, že ak prelomia prezidentkino veto, môžu prestrihnúť finálnu pásku, lebo Ústavný súd rodinný balík takmer určite nepotopí.

Zatiaľ naisto vieme, že prezidentka sa v najbližšom čase obráti na Ústavný súd, určite napadne porušenie pravidiel legislatívneho procesu, možno k tomu pridá aj iné dôvody finančného typu.

Je síce pravdou, že doteraz Ústavný súd nevyhlasoval ako protiústavné tie zákony, pri ktorých schvaľovaní došlo k porušeniu procesných a parlamentných procedúr. Lenže tento balík, ktorý svojím masívnym objemom výrazne mení rodinnú politiku, je takým sústom, že Ústavný súd by pri troche kreativity dokázal zdôvodniť, prečo dospel k precedentnému rozhodnutiu práve pri tomto balíčku.

Veľa bude záležať na tom, ktorý z ústavných sudcov bude spravodajcom tohto podania, či to bude ambicióznejší sudcovský typ, ktorý bude hľadať inšpiráciu nie v doterajších rozhodnutiach súdu v Košiciach, ale v Brne. Rovnako dnes nevieme, akú líniu budú raziť sudcovia ako Martin Vernarský či Robert Šorl, ktorí oplývajú v inak značne priemernom pléne prirodzene väčšou autoritou.

Igor Matovič sa cíti ako triumfátor predčasne. Vôbec nemožno vylúčiť, že niekedy počas jesene či koncom roka sa mu narýchlo zviazaný balík po prísnejšom verdikte súdu rozpadne – a celý príbeh so schvaľovaním sa začne odznova. Len ktovie, akú podobu bude mať trebárs o polroka vládna koalícia či klub OĽaNO, ktorý bude predkladateľ potrebovať v tejto sile.

Matovič skrátka po včerajšku stratil svoj balík spod kontroly, čo sa môže ešte ukázať ako jeho osudová chyba.

4. Predpokladajme však, že líder OĽaNO preboxuje svoju rodinnú revolúciu aj cez Ústavný súd a od roku 2023 státisíce rodín pocítia z 1,2-miliardového balíka výrazné finančné zlepšenie.

Matovič vie, že v ďalších voľbách už nebude mobilizovať na protikorupčnej, ale na prorodinnej karte, na ktorej plánuje zjednotiť celé demokratické konzervatívne spektrum vrátane KDH.

Dosiaľ to boli len reči, ale ak sa jeho rodinná revolúcia stane realitou, pre týchto konzervatívcov bude mať nasledovný odkaz: viem, bridí sa vám môj štýl, jazyk a permanentný osobný konflikt, ale pozrite sa, rovnako ako Trump v USA viem aj ja konzervatívcom doručiť veľkolepé výsledky, po Novembri nespravil pre rodiny nikto nič podobné.

Problémom Matoviča síce je, že sa počas pandémie zapísal do povedomia väčšiny voličov (aj tých kresťanskodemokratických) tak negatívne, že tento mentálny blok zrejme neprelomí ani popularita jeho rodinného balíka, ak by vstúpil od prvého januára naplno do platnosti. Ale Matovič bude mať v tomto prostredí aj tak silu, ktorá bude čerpať zo slabosti iných – ak sa KÚ nebude ochotná baviť s KDH o spoločnej kandidátke, KDH sa bude opäť motať v akútnom rizikovom pásme a OĽaNO na kandidátke s lídrom Matovičom, ale aj s odovzdaným Hegerom bude preň ako taká vťahujúca čierna diera.   

Igor Matovič však aj včera ukázal, že jeho blízkosť je spaľujúca, a ak aj s ním dosiahnete víťazstvo, rovná sa to poníženiu vašej dôstojnosti.

Pred konzervatívnymi demokratmi tak leží ťažká dilema, ktorej sa treba chopiť ako výzvy.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.