Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2022, 19:45

Chorvátsko očakáva rozhodnutie o vstupe do schengenu na jeseň

Chorvátsko do Európskej únie vstúpilo v roku 2013.

Rada EÚ zašle budúci týždeň Európskemu parlamentu (EP) návrh rozhodnutia o začlenení Chorvátska do schengenského priestoru od 1. januára 2023. Konečné rozhodnutie by mohlo padnúť na jeseň. V pléne EP v Bruseli to v stredu vyhlásil chorvátsky premiér Andrej Plenković. TASR správu prevzala od agentúry HINA.

Rozhodnutie o vstupe do schengenského priestoru bez hraníc prijíma jednomyseľne Rada EÚ (členské štáty), súčasťou procedúry pred konečným rozhodnutím je aj žiadosť o stanovisko EP.

Plenković dúfa, že europarlament bude čoskoro hlasovať o svojom stanovisku k tomuto návrhu, pričom konečné rozhodnutie padne počas českého predsedníctva v Rade EÚ v druhej polovici roka 2022.

Ako píše HINA, začiatkom roku 2023 tak Chorvátsko pravdepodobne vstúpi do eurozóny aj do schengenského priestoru, v rámci ktorého je možné voľne cestovať bez kontrol.

Chorvátsko do Európskej únie vstúpilo v roku 2013.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 3 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.