Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2022, 18:18

Zelenskyj sa premiérom a prezidentom viacerých krajín Únie poďakoval za podporu

Lídri členských krajín EÚ majú na tohtotýždňovom zasadnutí Európskej rady rozhodovať o udelení kandidátskeho štatútu Ukrajine a Moldavsku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas utorka a stredy absolvoval telefonické rozhovory s premiérmi a prezidentmi viacerých členských krajín Európskej únie. Poďakoval sa im za podporu úsiliu jeho krajiny o získanie štatútu kandidátskej krajiny na vstup do EÚ, o ktorom má rozhodnúť tohtotýždňový summit EÚ. TASR o tom informovala na základe oznámení Zelenského na sociálnej sieti.

Španielsky premiér Pedro Sánchez na Twitteri napísal, že Zelenskému v utorňajšom telefonáte vyjadril podporu, pokiaľ ide o úsilie Ukrajiny získať štatút kandidáta na vstup do EÚ.

„Je to historická chvíľa, Španielsko je po vašom boku,“ napísal. Lídri členských krajín EÚ majú na tohtotýždňovom zasadnutí Európskej rady (23. – 24. júna) rozhodovať o udelení kandidátskeho štatútu Ukrajine a Moldavsku.

Zelenskyj s estónskou premiérkou Kajou Kallasovou hovoril aj o zaistení potravinovej bezpečnosti a spolupráci v spojitosti s blížiacim sa summitom NATO. Tento summit (29. – 30. júna) bol aj témou rozhovoru s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom. S českým premiérom Petrom Fialom diskutovali o prioritách blížiaceho sa českého predsedníctva v Rade EÚ, medzi ktoré patrí aj Ukrajina.

S lotyšským premiérom Krišjánisom Karinšom a litovským prezidentom Gitanasom Nausédom sa ukrajinský prezident venoval vývozu ukrajinského obilia.

Takisto sa spojil so švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou či Mette Frederiksenovou, ktorá je na čele dánskej vlády, a premiérmi Bulharska, Chorvátska, Maďarska, Portugalska a Írska Kirilom Petkovom, Andrejom Plenkovičom, Viktorom Orbánom, Antóniom Costom a Micheálom Martinom – ktorého pozval na návštevu Ukrajiny.

Premiér SR Eduard Heger so Zelenským v utorok hovoril aj o príležitostiach, ktoré sa pri plánovanej obnove Ukrajiny vytvárajú i pre slovenské firmy, podnikateľov a zamestnancov. Poľskému prezidentovi Andrzejovi Dudovi sa Zelenskyj poďakoval za neochvejnú pomoc v oblasti obrany a podporu udelenia štatútu kandidátskej krajiny do EÚ.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 3 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.