Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2022, 17:05

Liberalizovať interrupčný zákon v poľskom parlamente je bez šance

Vyhlásil to hovorca poľskej vlády. Aktuálne prerokovávaný zákon o „legálnom prerušení tehotenstva bez kompromisu“ iniciovalo protestné hnutie s názvom Celopoľský štrajk žien, ktoré podporuje právo voľby.

Návrh liberalizácie interrupčného zákona „nemá šancu“ na úspech v poľskom parlamente, vyhlásil v stredu hovorca poľskej vlády Piotr Müller. Informuje o tom agentúra PAP.

V stredu večer má v sejme, dolnej komore poľského parlamentu, prebiehať prvé čítanie zmieneného návrhu zákona o „legálnom prerušení tehotenstva bez kompromisu“, ktorý iniciovalo protestné hnutie s názvom Celopoľský štrajk žien, ktoré podporuje právo voľby.

Návrhom chce dosiahnuť, aby boli interrupcie legálne do 12. týždňa tehotenstva, ak tehotenstvo ohrozuje život, zdravie či duševný stav matky, v prípade, že v prenatálnom štádiu budú plodu diagnostikované genetické poruchy alebo vývojové chyby, a tiež vtedy, ak je tehotenstvo výsledkom zločinu ako znásilnenia či incestu.

Poľská legislatíva aktuálne umožňuje interrupcie už len v prípadoch spomínaného ohrozenia života či zdravia matky a tiež, ak je gravidita výsledkom zločinu. Poľský ústavný súd totiž označil v októbri 2020 za protiústavné interrupcie z dôvodu nezvratných vývojových chýb plodu, ktoré zahŕňajú rozsiahle spektrum poškodení od Downovho syndrómu po smrteľné choroby.

„Je to zlý nápad, ktorý je predovšetkým nezlučiteľný s (poľskou) ústavou, a to nielen čo sa týka posledného verdiktu ústavného súdu, ale aj rozhodnutia tohto súdu spred mnohých rokov, ktorý už vtedy upozorňoval na tento problém,“ povedal na margo návrhu liberalizácie legislatívy hovorca vlády. V reakcii na otázku, či je možné, aby tento návrh uspel, povedal, že „nemá nijakú šancu“.

Müller predmetný návrh opísal ako „projekt ideologickej povahy“ a dodal, že parlament už v prvom čítaní zamietol aj iné návrhy, ktoré, naopak, chceli interrupčný zákon ešte sprísniť. „Nie som zástancom vytvárania ideologických sporov v Poľsku... Tento návrh zákona, rovnako ako jeden z ďalších, ktoré sme už vyhodili, má presne ten typ cieľa,“ dodal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 3 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.