Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2022, 15:59

Francúzi podnikli vojenské cvičenie v Estónsku

Narýchlo zorganizovaná akcia bola vykonaná ako akt „strategickej solidarity“ uprostred ruskej vojny na Ukrajine.

Francúzske ozbrojené sily uskutočnili vopred neohlásené vojenské cvičenie v Estónsku. Do akcie v pobaltskej krajine susediacej s Rusom sa zapojilo viac ako 100 výsadkárov. Informovalo o tom v stredu francúzske ministerstvo obrany, napísala agentúra AP.

Výsadková operácia s názvom Thunder Lynx sa uskutočnila v utorok večer. Počas operácie „vo veľmi krátkom čase vysadili približne 100 mužov“ z 11. francúzskej výsadkovej brigády „nad oblasťou zabezpečenou estónskymi vojakmi“, uviedol silový rezort vo vyhlásení.

Narýchlo zorganizované cvičenie v Estónsku, ktoré je spojencom v rámci NATO, bolo vykonané ako akt „strategickej solidarity“ uprostred ruskej vojny na Ukrajine, doplnilo ministerstvo.

„Výsadková operácia ilustruje schopnosť francúzskych ozbrojených síl zasiahnuť v prípade núdze a podporiť spojeneckú krajinu,“ spresnil Paríž.

Podľa AP bolo Francúzsko jednou z prvých krajín, ktoré vyslali svojich vojakov, aby posilnili východné krídlo Severoatlantickej aliancie po ruskej invázii na Ukrajinu 24. februára. Okolo 500 vojakov má napríklad v Rumunsku, kde sú súčasťou síl rýchlej reakcie NATO.

V máji Paríž rozmiestnil v Rumunsku aj systém protivzdušnej obrany. Prezident Emmanuel Macron počas tamojšej nedávnej návštevy zdôraznil záväzok svojej krajiny „brániť Európu v čase vojny“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 2 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

pred 4 hodinami

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar obsadil na podujatí Svetového pohára v slovinskom Tacene tretie miesto v K1. Vo finále predviedol čistú jazdu a za víťazným Čechom Jiřím Prskavcom zaostal o 4,82 sekundy. Grigar dosiahol prvé pódiové umiestnenie v prebiehajúcej sezóne. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.