Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2022, 15:18

Krúpa po hlasovaní o protiinflačnom balíku

Narazil som na svoju červenú čiaru, hlasovať s fašistami som nechcel

Narazil som na svoju červenú čiaru, hlasovať s fašistami som nechcel

Foto TASR/AP

Poslanec OĽaNO očakáva, že hlasovanie s poslancami z ĽSNS bolo jednorazovou záležitosťou. Matovič a Šipoš odmietajú dohodu s kotlebovcami.

Poslanec Národnej rady Juraj Krúpa (OĽaNO) sa pri hlasovaní o tzv. protiinflačnom balíku v pôvodnom znení zdržal. Novinárom povedal, že narazil na svoju červenú čiaru, keď nevedel so sebou urobiť kompromis, pričom jeho červená čiara je hlasovanie s „fašistami“.

Očakáva, že hlasovanie s poslancami z ĽSNS bolo jednorazovou záležitosťou. „Bolo nám povedané, že sa to už nezopakuje,“ povedal s tým, že poslanci intenzívne rokovali s vedením OĽaNO.

„Veľa vecí zarezonovalo, veľa vecí sme si povedali. Očakávam, že aj niektoré situácie, ktoré vznikali, sa už nebudú opakovať. Možno aj to bol ten dôvod, prečo sa moji kolegovia rozhodli takto hlasovať. Majú očakávania, že niektoré veci sa zmenia,“ skonštatoval.

Poslanci hlasovali slobodne, hovorí Krúpa

Vedenie OĽaNO podľa jeho slov povedalo poslancom, že ich výhrady sú relevantné, opodstatnené a budú reflektované v budúcnosti. Nekonkretizoval, o aké zmeny má ísť. Poslanci podľa Krúpu hlasovali slobodne. „Neboli žiadne vyhrážky ani žiadne vydieranie,“ dodal.

Pripomienky prezidentky podporili z klubu OĽaNO poslankyne Martina Brisudová, Anna Mierna, Monika Kozelová a okrem Krúpu aj poslanci Andrej Stančík a Kristián Čekovský.

„Vzhľadom na to, že pripomienky tesne neprešli, stáli sme pred rozhodnutím, či pomôcť v týchto ťažkých časoch rodinám alebo nie,“ povedal novinárom Čekovský, ktorý napokon zákon ako celok podporil.

„Stáli sme pred rozhodnutím, či rodiny dostanú pravidelnú pomoc, a bolo jasné, že bez hlasov strany SaS by rodiny nedostali peniaze v pravidelnej fáze,“ vysvetlil svoje rozhodnutie Čekovský. Ak je pomoc „ohrozená“ Ústavným súdom, ten podľa neho rozhodne. Hlasoval za zapracovanie pripomienok prezidentky. „Bola vôľa odhlasovať návrh tak, ako bol predložený,“ dodal.

Inzercia

Matovič dohodu s kotlebovcami odmieta

Šéf hnutia Igor Matovič a predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš odmietajú dohodu s kotlebovcami. „Nikdy nebudem dopredu volať Ficovi, Kotlebovi, že ako budete hlasovať, a podľa toho sa prispôsobovať,“ povedal Šipoš.

Poslanci parlamentu v stredu neprijali pripomienky prezidentky a zároveň schválili zákon o financovaní voľného času dieťaťa v pôvodnom znení. Schválenie zákona ako celku podporilo 77 zo 142 prítomných poslancov.

Za boli všetci poslanci OĽaNO, zdržal sa len Krúpa. Zákon podporilo aj hnutie Sme rodina. Prelomenie veta podporili i niektorí nezaradení poslanci vrátane poslancov z ĽSNS. Za boli aj poslanci, ktorí v tomto volebnom období odišli z klubu OĽaNO.

Paralyzované financie samospráv

Podľa predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba dnes 77 poslancov paralyzovalo financovanie samospráv. Konzekvenciou prijatých opatrení pre kraj bude podľa neho nielen stopnutie viacerých dôležitých projektov, ale aj degradovanie manažmentu kraja len na „údržbu“.  

Droba priznal frustráciu z výsledku hlasovania, pripomenul pritom dôkladnú argumentáciu samospráv o škodlivosti a negatívnom dosahu navrhovaných opatrení.

„Ešte verím v malú šancu, že opäť zasiahne prezidentka a dá návrh na Ústavný súd SR. Lebo daňový bonus rodinám oveľa viac vezme, ako dá. Som pripravený to spolu s kolegami komukoľvek odborne, konkrétne, s prepočtami, bez emócií vysvetliť,“ zdôraznil Droba.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 3 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

pred 4 hodinami

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar obsadil na podujatí Svetového pohára v slovinskom Tacene tretie miesto v K1. Vo finále predviedol čistú jazdu a za víťazným Čechom Jiřím Prskavcom zaostal o 4,82 sekundy. Grigar dosiahol prvé pódiové umiestnenie v prebiehajúcej sezóne. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.