Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2022, 13:51

Z Mariupola vyplávala po rozhovoroch s Moskvou turecká nákladná loď

Ministerstvo neuviedlo bližšie podrobnosti o náklade tureckej lode. Tento typ plavidiel sa však používa na prepravu obilia a iných sypaných nákladov.

Z okupovaného juhoukrajinského prístavu Mariupol vyplávala v stredu turecká nákladná loď. Stalo sa tak po „konštruktívnych" rozhovoroch s Moskvou venovaných vývozu obilia, oznámilo turecké ministerstvo obrany.

„Stretnutie v Moskve prinieslo prvý konkrétny výsledok. Len niekoľko hodín po skončení dlhého stretnutia vyplávala z tohto ukrajinského prístavu Mariupol turecká loď na prepravu suchého nákladu," uvádza sa vo vyhlásení tureckého ministerstva.

Rezort neuviedol bližšie podrobnosti o náklade tureckej lode. Tento typ plavidiel sa však používa na prepravu obilia a iných sypaných nákladov.

Turecko podľa AFP stojí na čele snáh o obnovenie vývozu obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov, ktorý sa zastavil v dôsledku ruského vpádu na Ukrajinu. Obilie nie je možné vyvážať, keďže ukrajinské prístavy sú pre obavy z ruských útokov zamínované a súčasne blokované ruským námorníctvom.

V tejto situácii uviazli v čiernomorských prístavoch, ktoré ovláda Ukrajina, aj v ukrajinských prístavoch okupovaných Ruskom milióny ton pšenice a ďalších obilnín. Od ich dodávok sú pritom závislé viaceré krajiny tretieho sveta. Zastavenie vývozu ukrajinského obilia prispelo k zvyšovaniu cien potravín i rastu globálnej inflácie.

Podľa tureckého ministerstva obrany na schôdzke v Moskve rokovali o vývoze ukrajinského obilia tureckí a ruskí generáli. Zhodli sa na tom, že do rozhovorov o tejto otázke by sa v blízkej budúcnosti okrem Turecka a Ruska mali zapojiť aj Ukrajina a OSN.

„V tomto kontexte sa dospelo k záveru, že v najbližších týždňoch sa sa malo uskutočniť štvorstranné stretnutie, ktorému by predchádzala schôdzka s Ukrajinou a OSN," uviedlo turecké ministerstvo.

Turecké médiá predtým informovali, že takéto štvorstranné stretnutie by sa malo uskutočniť na budúci týždeň v Istanbule.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 4 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.