Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2022, 11:36

Silné zemetrasenie v Afganistane si vyžiadalo takmer tisíc obetí

Silné zemetrasenie v Afganistane si vyžiadalo takmer tisíc obetí

Foto Twitter

Hovorca hnutia Taliban uviedol, že „situácia je dosť kritická. Stovky domov sa zrútili. Očakávame veľké ľudské straty a vážne škody na infraštruktúre".

Predstaviteľ afganského ministerstva pre mimoriadne situácie uviedol, že pri silnom zemetrasení, ktoré zasiahlo Afganistan v noci na stredu, zahynulo najmenej 920 ľudí a asi 600 bolo zranených.

Ako informovala agentúra AFP, zemetrasenie s magnitúdom 6 zasiahlo provincie Paktíká a Chóst, ktoré sa nachádzajú na východe Afganistanu, v blízkosti jeho hraníc s Pakistanom.

Hovorca hnutia Taliban Bilál Karímí pre spravodajskú televíziu NBC News uviedol, že „situácia je dosť kritická. Stovky domov sa zrútili. Očakávame veľké ľudské straty a vážne škody na infraštruktúre".

Informoval, že v postihnutých oblastiach sa začali záchranné práce, pričom upozornil, že niektoré lokality sú na odľahlých a ťažko prístupných miestach.

Vyzval medzinárodné a dobročinné organizácie, aby Afganistanu poskytli humanitárnu pomoc.

Koordinátor OSN v Afganistane Ramiz Alakbarov medzičasom vo svojom tvíte informoval, že „pomoc je už na ceste".

Salahuddín Ajubí, predstaviteľ afganského ministerstva vnútra, podľa NBC News sumarizoval, že provincia Paktíká pri otrasoch „veľmi utrpela", zatiaľ čo v provincii Chóst zahynulo asi 25 ľudí a približne 90 bolo zranených.

AP upozornila, že k tomuto prírodnému nešťastiu došlo v období, keď medzinárodné spoločenstvo v podstate prenechalo Afganistan svojmu osudu po tom, ako sa vlády v tejto stredoázijskej krajine vlani v auguste – po chaotickom odsune amerických jednotiek – zmocnilo fundamentalistické hnutie Taliban. Táto situácia pravdepodobne skomplikuje akékoľvek úsilie o pomoc Afganistanu s 38 miliónmi obyvateľov.      

Inzercia

V reakcii na prevzatie moci Talibanom mnohé vlády uvalili sankcie na afganský bankový sektor a obmedzili rozvojovú pomoc vo výške miliárd dolárov. V humanitárnej pomoci sa však pokračovalo a v krajine pôsobia medzinárodné agentúry, ako napríklad OSN.

Hovorca afganského ministerstva zahraničných vecí uviedol, že by uvítali pomoc od akejkoľvek medzinárodnej organizácie.

Podľa agentúry DPA bolo otrasy cítiť v susednom Pakistane vrátane hlavného mesta Islamabad a dokonca aj v meste Láhaur na východe krajiny.

Na niektorých miestach v dôsledku otrasov vypukla panika, ale nateraz neboli hlásené žiadne škody ani obete.

Americká geologická služba USGS uviedla, že epicentrum otrasov sa nachádzalo približne 44 kilometrov od mesta Chóst na juhovýchode Afganistanu a bolo v hĺbke 51 kilometrov.

Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC) spresnilo, že otrasy boli citeľné približne 500 kilometrov od epicentra. Ide o oblasť, v ktorej žije približne 119 miliónov ľudí a zahŕňa územie Pakistanu, Afganistanu a Indie.
 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 2 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

pred 4 hodinami

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar obsadil na podujatí Svetového pohára v slovinskom Tacene tretie miesto v K1. Vo finále predviedol čistú jazdu a za víťazným Čechom Jiřím Prskavcom zaostal o 4,82 sekundy. Grigar dosiahol prvé pódiové umiestnenie v prebiehajúcej sezóne. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.