Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. jún 2022, 16:30

Putin dopĺňa arzenál

Nasadzujeme systémy protivzdušnej obrany, ktoré nemajú obdobu, vyhlásil

Nasadzujeme systémy protivzdušnej obrany, ktoré nemajú obdobu, vyhlásil

Foto: TASR/AP

Ruský prezident povedal, že armáda naďalej testuje aj superťažkú medzikontinentálnu balistickú raketu novej generácie typu Sarmat, ktorú by mali zaradiť do výzbroje armády na konci roka.

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok oznámil nasadenie nových systémov protivzdušnej obrany S-500 do arzenálu ruskej armády. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

„Okrem zbraní, ktoré sme už otestovali na bojisku, nasadzujeme aj prvé systémy protivzdušnej obrany S-500, ktoré vo svete nemajú obdobu," povedal Putin na stretnutí s absolventmi ruských vojenských akadémií.

Systém S-500 je najmodernejším obranným systémom ruskej výroby s dostrelom 500 až 600 kilometrov, vysvetľuje DPA. Podľa Moskvy je tento systém schopný zostreliť aj satelity a hypersonické rakety.

Putin tiež povedal, že ruská armáda naďalej testuje aj superťažkú medzikontinentálnu balistickú raketu novej generácie typu Sarmat, ktorú by mali zaradiť do výzbroje armády na konci roka.

Zmocnili sa obce na frontovej línii

Rusko sa dnes zmocnilo obce Toškivka, ležiacej v Luhanskej oblasti na frontovej línii – neďaleko kľúčových miest Severodoneck a Lysyčansk, kde už celé týždne prebiehajú intenzívne boje.  

„Podľa našich informácií Toškivku od dnešného dňa úplne ovládajú Rusi," povedal šéf severodoneckého okresu Roman Vlasenko, ktorého citovala agentúra AFP. Dodal pritom, že boje o Donbas sú momentálne "v plnom prúde".

Toškivka, ktorá mala pred vojnou približne 5000 obyvateľov, sa nachádza zhruba 25 kilometrov južne od mesta Severodoneck, v ktorom už týždne prebiehajú boje medzi ruskou a ukrajinskou armádou.

„Celá Luhanská oblasť je teraz epicentrom bojov medzi ukrajinskou a ruskou armádou," priblížil Vlasenko.

Inzercia

Útok na Hadí ostrov

Rusko dnes oznámilo, že odrazilo "šialený" pokus kyjevských síl znovu dobyť čiernomorský Hadí ostrov, ktorý Moskva obsadila na začiatku vojenskej invázie. TASR správu prevzala od agentúry AFP. Informácie nebolo možné nezávisle overiť.

„Dňa 20. júna o 5.00 h sa kyjevský režim podujal na ďalší šialený pokus zmocniť sa Hadieho ostrova," uviedlo počas utorňajšieho brífingu ruské ministerstvo obrany.

Ukrajinské sily podľa Moskvy "plánovali podniknúť masívnu delostreleckú paľbu... pred vylodením a dobytím" ostrova. Ruský silový rezort ďalej uviedol, že ukrajinské sily počas náletov nasadili 15 útočných a prieskumných bezpilotných lietadiel, zatiaľ čo ostrov ostreľovali raketometmi a húfnicami.

Rusko tiež tvrdí, že jeho systémy protivzdušnej obrany zachytili všetky projektily a zostrelili 13 bezpilotných lietadiel, čím "prinútili nepriateľa vzdať sa plánu na vylodenie na Haďom ostrove". Ministerstvo dodalo, že ruské radary zachytili v oblasti aj americký prieskumný dron typu RQ-4 Global Hawk.

Moskva ďalej uviedla, že neúspešný pokus o opätovné dobytie ostrova viedol k ukrajinskému útoku na ropné plošiny pri pobreží anektovaného polostrova Krym. Krymskí predstavitelia tvrdia, že jedna z ropných plošín stále horí a záchranári pokračujú v pátraní po siedmich nezvestných osobách.

Hadí ostrov má strategickú polohu pri pobreží Ukrajiny a Rumunska a podľa Moskvy sa ho ukrajinské sily pokúšali opätovne dobyť už niekoľkokrát. Pôvodne ukrajinská predsunutá základňa nachádzajúca sa na ostrove sa stala symbolom odporu Kyjeva po tom, ako sa na začiatku ruskej invázie objavila rádiová výmena, v ktorej ukrajinskí vojaci použili nadávku, keď odmietli požiadavku ruskej vojnovej lode Moskva na kapituláciu. Spomínané plavidlo neskôr skončilo na dne Čierneho mora.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 3 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

pred 4 hodinami

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar obsadil na podujatí Svetového pohára v slovinskom Tacene tretie miesto v K1. Vo finále predviedol čistú jazdu a za víťazným Čechom Jiřím Prskavcom zaostal o 4,82 sekundy. Grigar dosiahol prvé pódiové umiestnenie v prebiehajúcej sezóne. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.