Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. február 2016

Ukrajinská vláda pozastavila tranzit ruských nákladných áut na území Ukrajiny

Podľa Interfaxu ide o reakciu na analogický krok prijatý dnes ruským ministerstvom, ktoré dočasne na území Ruska zakázalo tranzit kamiónov zaregistrovaných na Ukrajine. 

Ukrajinská vláda dnes schválila rozhodnutie o pozastavení prejazdu ruských nákladných áut po území Ukrajiny. Ruské ministerstvo tak reagovalo na blokádu ruských nákladných áut aktivistami na západnej Ukrajine, ktorá sa začala uplynulý štvrtok.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes vo vyhlásení svojej vlády uviedol, že Kyjev od Moskvy žiada okamžité plnenie štandardov Svetovej obchodnej organizácie na prepravu nákladov a obnovenie prepravy ukrajinských nákladov po ruskom území. Dodal, že Ukrajina vzniknutú situáciu konzultuje s partnermi v EÚ. 

Blokáda ukrajinských ciest s cieľom zabrániť vjazdu a prejazdu ruských nákladných áut na územie Ukrajiny sa začala uplynulý štvrtok na Podkarpatskej Rusi na západe Ukrajiny.

Zorganizovali ju príslušníci "vlasteneckých organizácií", ktorí podľa webu Mukachevo.net oznámili, že v blokáde chcú pokračovať dovtedy, kým Rusko nebude svetom uznané za agresora a kým ukrajinská vláda nepreruší obchodné kontakty s Ruskom. Súčasne vyzvali aj ostatných ukrajinských "patriotov", aby "nepriateľovi nedovolili dostať sa (Ukrajine) do tyla". 

Táto iniciatíva si vynútila dnešnú reakciu Ruska, na ktoré potom odvetnými krokmi dnes predpoludním reagovala aj ukrajinská vláda.

Kriticky sa k tomuto vývoju dnes vyjadril hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý Ukrajinu obvinil z porušovania medzinárodných obchodných pravidiel a medzinárodného práva a konanie kyjevskej vlády i aktivistov na západe Ukrajiny označil za neprípustné.

Inzercia

Odporúčame

Kiska: Vyšehrad nesmie zabudnúť na svoje korene

Kiska: Vyšehrad nesmie zabudnúť na svoje korene

Vyšehradská štvorka preukázala svoju dôležitosť a splnila svoju historickú úlohu, nevyhnutné však je, aby neprestala pamätať na svoje pôvodné strategické ciele. Pri príležitosti 25. výročia prijatia Vyšehradskej deklarácie, ktorá dala základ vzniku Vyšehradskej štvorky, to uviedol prezident SR Andrej Kiska.