Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Spoločnosť
22. jún 2022

Zo života učiteľa

Vytlačia Matku Terezu z maturitných otázok americké módne ikony Kardashianky?

Nitriansky učiteľ s nadhľadom komentuje každodenné pedagogické výzvy. Dnes o módnych výstrednostiach a skúške dospelosti.

Vytlačia Matku Terezu z maturitných otázok americké módne ikony Kardashianky?

Sestry Kardashianové. Zdroj: Wikimedia Commons

You really don’t know who the Kardashians are? Vy naozaj neviete, kto sú Kardashianky?“ neveriacky sa na mňa ponad zelený stôl zadíva maturantka Daniela. Prenikne ma pocit hanby, že mi niečo dôležité uniklo. Horúčkovito premýšľam, ale ani náznakom mi to nič nepripomína. 

Kardashianky žeby nejaká ženská militantná skupina? Nezdá sa mi to. Pozerám na kolegyne v komisii, hľadám podporu. Nesmelo pokrútia hlavami a zrazu je to nad slnko jasné. Definitívne som jediný v miestnosti, kto nevie nič o rodine Kardashianovcov. 

Daniela zmaturuje na jednotku, potrasieme si rukami a zaželám jej v živote všetko dobré. Je to zlaté dievča. Cez prestávku zjem dva chlebíčky, zasmejem sa na brbtoch zo slovenčinárskej komisie, no pod stolom už tajnostkárky vyťahujem mobil a do googlu zadávam Kardashianky. Veď sa učíme celý život.  

Priznávam, bol som mimo. Najznámejšia rodina v celých Spojených štátoch a zároveň azda jedni z najznámejších svetových influencerov súčasnosti. „Čo robí Matka Tereza v našej maturitnej otázke o idoloch a vzoroch?“ zarazím sa v duchu.

Preskakujem pasáž o tom, kto sa s kým v rodine Kardashianovcov rozišiel či rozviedol, je to hneď na úvod príliš komplikované. Aha, obrázky. Nadľudsky pôsobivé ženské postavy mi niekoho pripomínajú, no neviem s istotou povedať koho.    

Štefaaan! Už musíme ísť, ďalší si ťahá o dve minúty.“ Jasné, idem. Pri odchode zachytím pohŕdavý pohľad inej pani predsedníčky a previnilo schovávam telefón do vnútorného vrecka. Nikdy mi neuverí, že vyzývavé fotky žien som si prezeral z čisto profesionálnych pohnútok. 

Počas ďalších skúšaní sa v mysli neustále vraciam k tej fotografii. Je neuveriteľné, aké povedomé mi boli tie ženy, hoci som žiadnu z nich s určitosťou nikdy nevidel. Začína sa mi vyjasňovať. Na školských chodbách som predsa stretol desiatky a stovky ich replík. 

Niektoré by som nazval voľnými inšpiráciami, ďalšie by mohli byť ich adoptívnymi dcérami. Zvodne aj elegantne vyzývavé, ticho kričiace, aby sa niekto pristavil pohľadom a dal im lajk. 

Kim Kardashian. Zdroj: Wikimedia Commons 

Inzercia

Vzťah priamej úmery medzi podielom nahoty a číslom mesiaca v kalendári je pritom niečo, čo učiteľom každoročne začína robiť vrásky už s príchodom jari. Je koniec mája a ja spotený v staromódnom saku sedím v maturitnej komisii a v duchu analyzujem problém ďalej. 

Detské pokusy vyskúšať recept na životný úspech od módnych trendsetteriek narážajú v školstve na dress code – pravidlá obliekania danej školy. Súčasné úsilie regulovať módne preferencie sa výrazne líši na úrovni škôl aj jednotlivých pedagógov. 

Žiaci sa často a radi porovnávajú s inými školami či triedami a vynaliezavo obchádzajú existujúce pravidlá. 

Keď k tomu pridáme celkovú únavu z konca školského roka, výsledkom je, že na prelome mája a júna už vládne v školách všeobecná módna anarchia, apatia, hnev a vzájomne nepochopenie.  

V pravidelných intervaloch vznikajú a zanikajú individuálne iniciatívy vyriešiť tento komplexný problém. 

Matematici stavujú na kontrolu dĺžok, chemici škodoradostne požičiavajú svoje odpísané laboratórne plášte a etici apelujú na záväznosť noriem. Vedenie školy organizuje besedy s módnymi návrhármi a legenda hovorí, že učiteľ náboženstva raz daroval žiačke jablko s vysvetlením, že až s jeho pomocou aj Eva spoznala, že je nahá. 

A predsa sa na pomyselných školských mólach v lete 2022 stretneme s priesvitnými crop topmi a legínami, ktoré sa zavše s obľubou nosievajú bez spodnej bielizne.  

Skúšanie sa o chvíľku končí, podpisujem zápisnice. Zamykám triedu s myšlienkou, že budúci rok musíme tie maturitné otázky prečesať. Skúsme vyhodiť z témy „idoly a vzory“ Matku Terezu a dajme šancu Kardashiankam. V poctivej diskusii by z toho napokon mohla byť skúška dospelosti.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.